Tek Göz Kapağı Düşüklüğü Neden Olur?

Bir kişinin ilk olarak gözleri dikkat çekmektedir. Gözdeki bir anormallik çeşitli hastalıkların habercisi olabilmektedir. Çoğu insan göz kapağındaki sorunları estetik problem olarak görmektedir fakat bu sorunlar beyin ve sinir hasarları ya da altta yatan başka hastalıklardan kaynaklandığı bilinmektedir. Peki Tek Göz Kapağı Düşüklüğü Neden Olur?

Bunun Nedeni Bir Çok Şeyden Kaynaklanıyor Olabilir

Normalde çok fazla düşük olmasının sebebi “pitoz” olarak isimlendirilir. Çoğu insan bu sorunun farkındadır fakat doktora gitmek yerine kaşlarını kaldırarak veya makyaj yaparak bu sorunu görüntü olarak çözmeye çalışır. En çok nörolojik nedenlerden kaynaklanmaktadır. Diğer sebepleri ise yanlış lens kullanımı, göz tümörü, göz kapağında bulunan ödem veya iltihap ya da göz kapağına alınan darbelerden kaynaklandığı bilinmektedir. Bazı durumlarda ise yaşlılığa bağlı kas gevşemeleri de bu sorunu ortaya çıkarmaktadır.

Tek Göz Kapağı Düşüklüğü Neden Olur?

Kullanılan ilaç, hap vs. tedavi ürünleri de yan etki yaparak bu sorunu yaratabilmektedir. Aileden gelen genetik bir sorun da olabilir, yakın kan bağı olan kişilerde bu sorun olmasa bile atalarından miras kalmış bir rahatsızlıkta olabilmektedir.

Kadın, erkek, yeni doğan bebek, çocuk, genç ve yaşlı her kesim insan da bu rahatsızlık olabilmektedir.

Ne Zaman Doktora Gidilmelidir?

Göz kapağında düşüklük fark edildiğinde 24 saat içinde geçmezse doktora gitme vakti gelmiştir. İlk olarak göz doktoruna başvuru yapılmalı ve ardından nöroloji doktoruna muayene olunmalıdır. Yapılan kan, şeker ve tansiyon muayenesinden sonra durum ortaya çıkacaktır.

Tam Başlama Zamanı Çok Önemlidir

Çoğu kişi bu durumu fark etmeyebilir fakat ilk ne zaman başladığı, ne kadar süredir olduğu çok önemlidir. Bazen doktorlar sizden eski fotoğraflarınızı isteyebilir. Böylece ortalama olarak tam ne zaman olduğunu bilmeye çalışarak ona göre tedavi yöntemi uygulayacaktır.

Tek Göz Kapağı Düşüklüğü Tedavisi

Kalıcı olarak göz kapağı düşen kişilere ameliyat önerilmektedir. Ameliyatla düşen göz kapağı kaldırılarak eski haline getirilmektedir. Çocuk, genç veya sorunu fazla ilerlememiş hastalarda levator rezeksiyonu veya frontal askı tedavi yöntemleri uygulanmaktadır. Eğer sorun sinir ve kasların zayıflığından kaynaklanıyor ise başka tedavi yöntemleri denenmektedir. Erken teşhis ve sorunun tam nedenini bulmak oldukça önemlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir