Pitozis Egzersizleri

Pitozis egzersizleri nelerdir? Pitozis, göz kapağı hastalıkları arasında en sık görülen hastalık türüdür. Göz kapağı düşüklüğü de denilen pitozis her iki göz kapağında birlikte görülebileceği gibi gözlerden herhangi birinde de görülür. Pitozis kalıtımsal olup doğuştan görülebileceği gibi yaşlanmaya bağlı olarak, göze gelen travmalara bağlı olarak ya da sinir hasarlarına bağlı olarak gelişebilir.

Doğuştan olan pitozis göz kapağının hareketini sağlayan levator kasının yeterince gelişmemesinden kaynaklanmaktadır. Ancak yaşa bağlı gelişen pitozis ise göz kapağında bulunan kasın zaman içinde deformasyonuna bağlı olarak gelişir. Göz kapağı düşüklüğünde her ne kadar zaman zaman pitozis egzersizleri önerilse de kesin sonuç alabilmek adına cerrahi tedavi en doğru yöntemdir.

Pitozisin Belirtileri

Pitozis hem çocuklarda hem de yetişkinlerde görülebilen yaygın göz hastalığıdır. Çocuklarda hastalık göz kapağının gözü kapatmasına bağlı olarak gözde tembellik oluşturabilir. İleri derecede olan pitozisler de bazen göz kapağı çizgisi görülmez. Uyku sırasında göz kapağı kapanmayabilir. Özellikle çocuklar göz kapağı düşüklüğünü giderebilmek için elleri ile göz
kapaklarını kaldırmaya çalışırlar ya da başlarını daha aşağı eğerler. Bu durumda boyun ağrılarına sebep olur. Görme alanı yetersizliği oluşur. Görüntünün bozulmasına bağlı olarak sosyal izolasyon olabilir.

Pitozis Kimlerde Görülür

Pitozis, her yaş grubunda görülebilir. Doğumda ya da doğumdan hemen sonra görülebilir ve genellikle tek taraflı olarak gelişir. Doğuştan olan pitozisler de çocuğun toplum içinden dışlanmaması ve kendine güveninin zedelenmemesi için okul çağı gelmeden tedavi edilmelidir. Pitozis bazen de ileri yaşlarda da görülür. Sadece göz kapağı hareketini sağlayan
kasa bağlı olarak gelişebileceği gibi altında nörolojik problemlerde olabilir. Bu nedenle mutlaka ayrıntılı göz muayenesi yapılmalıdır. Bu muayenelerde buz, testi, yukarı bakış testi gibi işlemler ile nörolojik hastalıklar saf dışı edilebilir.

Pitozisin Tedavisi

Pitozis tedavisi için bazı durumlarda öncelikle pitozis egzersizleri yapılabilir ama bu işlem çocuklar için sadece zaman kaybı olacağından cerrahi operasyon yapılmalıdır. Pitozisin kesin tedavisinde cerrahi önerilmektedir. Pitozis de cerrahi olarak hafif düzeyli düşüklüklerde göz kapağını kaldıran kas kısaltılıp, kuvvetlendirilir. Ancak ileri düzeyde olan düşüklüklerde ise göz kapağına deri altından silikon bantlar konarak alına asılır.

Şu kategoriye gönderildi: Blog

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir