Kaş Düşüklüğü Tedavisi Nasıl Yapılır

Kaş düşüklüğü genellikle yaş ile meydana gelir. Kaş düşüklüğü kaşların olduğu seviyenin aşağısına yer değiştirmesidir. Tipik olarak kaşların öncelikle dış 1/3’lük kısmı düşer. İleri derecedeki kaş düşüklükleri göz kapağının aşağı sarkmasına ve göz kapaklarının düşük görünmesine neden olur. Kaş düşüklüğü tedavisi göz kapağının seviyesinin düzeltilmesi için önem taşır. Peki Kaş Düşüklüğü Tedavisi Nasıl Yapılır ?

Kaş düşüklüğü nedenleri;

-İleri yaş

-Yüz felci

-Myastenia graves hastalığı

-Myotonik distrofiler

-Blefarospazm

Normal bir kaş, gözün hemen üst bölümünde yer alan alın kemiği kenarı üzerindedir. Alın kemiğinin altına inmiş olan kaş düşük olarak adlandırılır. Kaş düşüklüğü baen, göz kapağı düşüklüğü varmış gibi bir görünüme neden olur. Böyle hastalarda göz kapağı yerine kaşın düzeltilmesi çok önemlidir. Aksi takdirde göz kapağına yapılacak bir müdahele gerçek sorunu çözmeyecektir.

Kaş düşüklüğü ameliyatları

  1. Direkt kaş askılaması: Kaş düşüklüğü cerrahi temel olarak kaşın 2/3 üst bölümünden hilal şeklinde bir bölümün alınmasına dayanır.
  2. indirekt kaş askılaması: Göz kapağı cerrahisi sırasında kaşın içeriden kalıcı dikişler periost isimli kemik zarına asılmasına dayanır.
  3. Orta yüz askılama
  4. Saçlı deriden askılama
  5. Endoskopik ön yüz kaldırma

Kaş düşüklüğü ameliyatı

Bu ameliyat oldukça başarılı sonuçlar elde ettiğimiz bir ameliyattır. Nadiren kanama veya hissizlik gibi sorunlar çıkabilir.

Kaş düşüklüğünün giderilmesi birçok hastada göz kapağının üzerindeki baskıyı azaltarak göz kapağının açılmasını sağlar.

Kaş düşüklüğü düzeltilmeden göz kapağının üzerindeki fazla cildin alınması, kaş ile göz kapağının birleşmesine neden olur. Bu sorunla karşılaşmamak için, her göz kapağı düüklüğü hastasında kaş düşüklüğü arşatırılması yerinde olacaktır. Kaş düşüklüğü var ise bunun giderilmesi kapak ameliyatının daha başarılı olmasını sağlayacaktır.

 

BENZER MAKALELER

Yaşa bağlı göz kapağı düşüklüğü

Doğumsal pitozis

Göz kapağı düşüklüğü ameliyatı

Göz kapağı düşüklüğü ameliyatı çeşitleri

Göz kapağı düşüklüğü ameliyatı sonrası

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir