Kaş düşüklüğü tedavisi

Kaşlarda düşüklük yaş ile beraber 40 yaşından sonra genellikle karşımıza çıkmaktadır. Ancak bazı kişilerde yine de daha erken yaşlar görülebilir. Kaş düşüklüğü tedavisi kişinin sosyal yaşamında oldukça önemlidir. Kaş düşüklüğü ile kişilerin göz kapaklarında daralma ve yorgun bir görünüm meydana gelmektedir. Bu durum kimi zaman göz kapağı düşüklüğü sanılmakta ve bu şekilde tedavi edilmektedir. Kaşlardaki 3-4 mm lik düşüklüğün önemli bir yüz ifadesi değişikliğine neden olacağını unutmamak gerekir. Kaş düşüklüğü en sık olarak öncelikle kaşların dış yanlarında ortaya çıkar.

Kaş düşüklüğü tedavisi

Kaş düşüklüğü olan kişilerde, farkında olmadan kaşların yüz kasları ile kaldırılmaya çalışılması, kızgın veya gergin bir görünüme neden olur. Bazı kişilerde ise endişeli bir yüz ifadesi farkında olmadan oluşabilmektedir. Kaş düşüklüğünün beraberinde bulunabilen göz kapağı düşüklüğü mutlaka ayrıca ele alınmalıdır.

Kaş düşüklüğü tedavisi

Geçirilmiş bir yüz felcine ait kaş düşüklüğü olabileceği gibi tamamen yaşa bağlı olarak asimetrik bir şekilde kaş düşüklüğü de oluşabilmektedir. Kaş düşüklüğü değerlendirmesi yapılması için mutlaka, alın kaslarının kasılmasının önlenerek muayeneyi gerçekleştiriyoruz. Ayrıca kaşlardaki düşüklüğün eller ile kaldırılması ile elde edilecek sonucu önceden kestirmek mümkün olabilmektedir.

Kaş düşüklüğü tedavisi cerrahidir. Kaşın düşüklüğünün derecesine göre seçilecek cerrahi yöntem değişir. Kaş düşüklüğü tedavisinde birçok yöntem olmakla birlikte en iyisi doğal bir görünüm elde edilmeye çalışılmasıdır.

Düşüklüğün hafif olduğu olgularda ve eğer göz kapağında cilt fazlalığı da var ise, bu cilt fazlalığının alınması (blefaroplasti) işlemi ile birlikte kaşın askılaması yapılabilir. Bu işlem göz kapağı çizgisinden yapılır. İçeriden kaşa ulaşılır. İndirek olarak yapılan yönteme ”brow pexy” adı da verilir.

Kaş düşüklüğü düzeltilmeden yapılacak bir kapak ameliyatı kaşları kirpiklere yakınlaştıracak ve kapaklarda yeterli açıklığı sağlamayacaktır. 

Orta dereceli kaş düşüklüğünde en sık uyguladığımız yöntem, kaşların 2/3 dış kısımlarından hilal şeklinde kaşın üzerinden cilt alınmasıdır. Bu işlem ile oldukça başarılı bir şekilde kaş kaldırılması sağlanır. Bu işlem sırasında bu bölgede yer alan sinir ve damarların korunması önem taşımaktadır.

Ağır kaş düşüklüğünde ise, tüm kaş boyunca cilt çıkartılması yapılır. Bu işlemin dezavantajı kaş üzerinde ince bir çizgi şeklinde iz kalmasıdır. Erkek bireylerde bu iz daha az belirsin iken, kadınlarda daha belirgin olabilir.

Ayrıca; saçlı derinin içinden veya saçların başlangıç noktasından gerçekleştirilen yöntemler de mevcuttur. Bu işlemler endoskopik olarak da gerçekleştirilebilmektedir.

SONUÇ:  Kaş düşüklüğü mutlaka göz kapağı düşüklüğü ile birlikte ele alınmalıdır. Göz sağlığı ve göz estetiği basit bir konu olarak ele alınmamalıdır. Kaş düşüklüğünün doğru bir şekilde teşhis ve tedavisi büyük önem taşır. Mutlaka göz çevresi konusunda uzmanlaşmış bir hekim tarafından yapılmalıdır.  Ameliyat bölgesinde bulunan sinir ve damarların korunması sonraki dönem için büyük önem taşımaktadır. 

 

BENZER YAZILAR 

Kaş düşüklüğü ameliyatı fiyatı

Kaş düşüklüğü için egzersiz önerir misiniz?

Doğal kaş kaldırma yöntemleri

Şu kategoriye gönderildi: Blog

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir