Göz Yaşı Kanal Tıkanıklığı

Göz yaşı kanal tıkanıklığı ameliyatı göz kapakları ile burun birleşim noktasından gerçekleştirilir. Bu ameliyat ile tıkalı olan göz yaşı kanalı yerine göz yaşının drenajını sağlayan yeni bir yol açılır.

Göz yaşı kanal tıkanıklığı gözlerde sürekli sulanma ve enfeksiyona neden olur. Bu enfeksiyon gözlerde çapaklanma gibi basit bir şekilde olabildiği gibi bazen de dakriyosistit adı verilen ciddi bir hal alabilir. Dakriyosistit göz ile burun birleşim yerinde nohut şekilde kızarıklık ve şiddetli ağrıya neden olur.

Göz Yaşı Kanal Tıkanıklığı

Göz yaşı kanal tıkanıklığı ameliyatı

Göz yaşı kanal tıkanıklığında uyguladığımız ameliyat DSR ameliyatıdır. DSR ameliyatı ile göz yaşı kanalı oluşturulur. Genel anestezi ile gerçekleştirdiğimiz bu ameliyat başarı oranı %85 civarındadır.

Göz yaşı kanal tıaknıklığı için lazer ameliyatı veya burun içinde endoskopik yöntemler de gündemdedir ve sıkça uygulanır. Ancak bu yöntemlerin başarısı henüz dışardan yapılan ameliyat kadar yüksek ve güvenli değildir. Bu nedenle henüz yaygınlık kazanmamıştır.

Göz yaşı kanal tıkanıklığı ameliyatında başarılı ameliyat yöntemi external DSR adı verilen, ciltten yapılan kanal ameliyatıdır. Kanal ameliyatından sonra açıklığın devamı için buraya silikon konulması gerekebilir. Kanal ameliyatı sonrası buruna su çekilmemesi ve ilk 2-3 gün istirahat edilmesi gerekir. Yine ağır kaldırmak gibi işlerden uzak durmak gerekir.

Göz yaşı kanal tıkanıklığı ameliyat ile açılmazsa, sık sık enfeksiyonlar meydana gelir. Bu enfeksiyon haiff çapaklanma ve sulanma gibi olacağı gibi ağır dakriyosistit adı verilen enfeksiyonlara kadar değişebilir. Göz yaşı kanal enfeksiyonlarında tedavi acilen yapılması gerekebilir. Dakriyosistit ağrı, burun ve göz birleşim yerinde ağrı ile karakterize bir durumdur.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER MAKALELER

Gözaltı torbası ameliyatı

Göz kapağı düşüklüğü 

Göz kapağı düşüklüğü ameliyatı

Üst göz kapağı ameliyatı yaptıranlar

Göz kapağından kitle alınması

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir