Göz Şişkinliğine Ne İyi Gelir?

Göz şişkinliğine ne iyi gelir ? Bu soru bir çok hastamız tarafından sorulmaktadır. Göz şişkliniği bir çok farklı nedenden dolayı ortaya çıkabiliyor, öncelikle bu nedenlerin hangisinin göz şişkinliğine neden olduğu ortaya çıkartılmalıdır.

Göz şişkinliğinin en sık nedenlerinden birisi Arpacık adı verilen enfeksiyonlardır. Bu enfeksiyonlar göz kapağında kızarıklık, kaşıntı ve ağrı ile ortaya çıkar. Kirpiklerde kepeklenme ve yağlanma bu enfeksiyonların ortaya çıkmasına zemin hazırlar. Geçici olan göz kapağı şişkinlikleri; hafif enfeksiyon veya allerjiler sırasında olabilmektedir. Bu şişkinlikler enfeksiyonun  ve allerjinin kontrol altına alınması ile düzelmektedir. Ayrıca allerji durumlarında soğuk kompres iyi gelmektedir.


Enfeksiyon durumunda Göz şişkinliğine ne iyi gelir ? 


Göz kapağı enfeksiyonları hafife alınmamalı ve düzenli tedavi edilmediğinde kronik hale gelerek müzminleşebileceği unutulmamalıdır. Arpacık veya şalazayon adı verilen durumlarda tedavinin yanı sıra kirpik hijyenine dikkat edilmeli ve ılık kompres uygulaması yapılmalıdır. Arpacık ve kirpik dibi iltihabı oluşumunda yapısal olarak yatkınlık söz konusudur bu nedenle göz kapağı hijyeni konusuna dikkat edilmelidir.

Kalıcı olan göz kapağı şişlikleri ise, tiroid yani guatr hastalığı, böbrek sorunları gibi nedenlerle ortaya çıkabilmektedir. Bu nedenle göz şişlikleri ihmal edilmemeli mutlaka bir genel muayene olunması gerekir.

Geçici olan göz altı şişkinliklerin tedavisi ve bu şişkinliklerin önlenmesi, kalıcı deformite oluşmasını da engellemektedir.

Göz Altı Torbalanma – Göz şişkinliğine ne iyi gelir

Diğer göz şişkinliği nedeni ise yaşa bağlı olarak, göz kapaklarındaki dokuların gevşemesi ve yağ paketlerinin belirginleşmesine neden olur. Yorgun bir görünüme hatta akşamdan kalma gibi bir görünüme sebep olan bu göz altı torbalanması, estetik olarak kişileri oldukça fazla rahatsız edebilmektedir. Göz altı veya üstündeki torbalanmalar yaş veya yapısal olarak ortaya çıkmaktadır. Bu torbalanmaların maalesef medikal veya ilaçla bir tedavisi mümkün değildir. Göz altı veya üstündeki torbalanmalar için ameliyat ile tedavisi mümkündür.

Göz Şişkinliğine Ne İyi Gelir

Göz Üstünde Torbalanma

Göz üstünde torbalanma göz altındakinden farklı olarak göz kapaklarında düşüklüğe de neden olabilmektedir. Genelde gördüğümüz torbalanma şekli, burun kenarına yakın olarak ortaya çıkar. Göz üsütünde torbalanmasının tedavsii cerrahi olarak kalıcı bir şekilde gerçekleştirilebilir.

Göz Torbası Aldırma

Göz torbası ameliyatı lokal anestezi ile gerçekleştirilen ameliyatlardır. Ameliyat sırasında göz çevresindeki kırışıklıklar ve cilt fazlalıkların alınması ameliyatı ile gerçekleştirilebilir. Göz torbası alımında en önemli husus aşırı alımdan ve özellikle alt kapakta aşırı cilt alımından kaçınılmasıdır. Ameliyat sonrasında iyileşme 2 hafta ile 6 ay arasında sürmektedir. Ameliyat sonrası dönemde buz uygulamsı, istirahat ve başın yüksekte tutulması çok önemlidir. Göz torbası ameliyatı sonrası iyileşme 15 gün içinde büyük ölçüde sağlanır. Ancak tam anlamıyla kalıcı görünüm 6 ayda oluşmaktadır.

SONUÇ; Göz altı şişklinleri ihmal edilmemesi gereken önemli bir konudur. Bu şişkinlikler dahili veya hormonal bozukluklar nedeniyle gelişebilir. Kalıcı olan şişlikler için ise göz altı torbası ameliyatı gerekir.

 

Kaynak:

1. Eyelid Surgery 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER MAKALELER

Gözaltı torbası ameliyatı

Göz kapağı düşüklüğü 

Göz kapağı düşüklüğü ameliyatı

Üst göz kapağı ameliyatı yaptıranlar

Göz kapağından kitle alınması

Göz estetiği

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir