Göz Neden Atar

Gözlerde ortaya çıkan bazı belirtiler arasında yer alan göz atması yani göz seğirmesi; göz kapaklarındaki kaslarının istemsiz hareket ettiğini gösteren bir tepkidir. Göz neden atar? Gibi bir sorunun karşılığı ise yorgunluk, stres, uyku düzensizlikleri, alkol alımı gibi birçok farklı nedene bağlı olabilir. Her iki gözde olabileceği gibi tek gözde de atma yani seğirme ortaya çıkabilir. Göz atması mutlaka bir göz hekimine gitmeyi gerektirecek durumların da varlığını oluşturabilir. Bu şekilde neden ortaya çıkarılarak tedaviye başlanacaktır. Genel olarak birçok kişinin en az bir kez dahi olsa yaşadığı göz atmasının en büyük nedenlerinden biri; strestir. Günlük hayatın içerisinde yaşanan her türlü stres, vücutta bazı tepkimeler ile kendini gösterir. Bunlardan birisi de göz seğirmesi yani göz atmasıdır. Böyle durumlarda stresli ortamlardan uzaklaşmak ve sakinliği korumak önlem için gerekli olacaktır.

Göz Neden Atar

Göz neden atar

Göz atmasının bir diğer nedeni de vücutta potasyum ve magnezyum minerallerinin eksikliğidir. Vücutta gerekli olan bu mineraller elektriksel uyarıların olması için gereklidir. Kalbin ve diğer organların hayati bir şekilde düzenli çalışmasına destek olan vitamin ve mineraller eksik olduğunda göz seğirmesi oluşturacak etkiler yaratır. Bunun için mutlaka ölçüm yaptırılmalıdır. Göz atmasının nedenleri arasında aşırı yorgunlukta gelmektedir. Aşırı yorulan organlar göz kapaklarına spazm sinyali vererek atmaya neden olur. Ayrıca yorgunluk bağışıklık sistemini de etkiler ve birçok hastalığı da tetikleyebilir. Kafeinli içecekler, alkol ve sigara kullanımı da göz kapaklarında spazma etki yapar ve seğirme nedenleri arasındadır. Beyin kaslarına aşırı uyarı yapan ve oksijeni azaltan bu tarz alışkanlıklar gözler dâhil tüm vücutta tepkimelere etken yaratır. Gözlerde oluşan alerjiler de göz atmasının nedenidir. Alerji olması halinde ovuşturulan göz kapakları histamin salgılar ve bu durum da seğirmeye etken olur. Alerjik göz sorunlarınız var ve gözünüz atıyorsa göz hekiminiz bazı ilaçlarla tedavi edecektir. Gözde ortaya çıkan bazı görme kusurları da gözlerde atmaya yani seğirmeye etken olabilecek alt yapıyı oluşturur. Miyop, hipermetrop ve astigmat bu göz kusurları arasındadır. Ayrıca gözlük numarası değişimi de bu durumu ortaya çıkarabilir. Göz neden atar sorusunun diğer yanıtları ise göz kuruluğu, beslenmede bozukluk, beyin hastalıkları, bazı kullanılan ilaç etkileşimleri, uykusuzluk, uzun zaman bir yere odaklanma (TV, Bilgisayar, Kitap okuma ve odaklı çalışılan işler), korneada iltihap olması, gözde yorgunluk ve aşırı soğuk ya da rüzgâra maruz kalmadır.

Gözde atma olması basit olarak görülür ve genelde pek çok kişi bu durumu önemsemez ve hekime müracaat etmez. Ancak organların belli tepkiler vermesi bir sorun olduğuna dair işarettir ve mutlaka dikkate alınmalıdır. Sağ ve sol gözünüzde veya her iki gözünüzde atma yani seğirme sorunu yaşıyorsanız; kliniğimizde uzman göz hekimlerimizden randevu alarak durumunuzun tetkikini isteyebilirsiniz. Sorunun ortaya çıkarılması ile tedavinizi yapıyor ya da gerekli hekimlere sizleri yönlendiriyoruz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER MAKALELER

Gözaltı torbası ameliyatı

Göz kapağı düşüklüğü 

Göz kapağı düşüklüğü ameliyatı

Üst göz kapağı ameliyatı yaptıranlar

Göz kapağından kitle alınması

Göz estetiği

Şu kategoriye gönderildi: Blog

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir