Göz Küçülmesine Ne İyi Gelir?

Göz küçülmesi, bir gözün diğerinden daha küçük görünmesidir. Gözlerde birçok farklı nedenle ortaya çıkabilir. Nadir olarak rastlanan bir durum olsa da göz küçülmesi bir gözün diğerine göre farklılık göstermesi anlamına gelir. Bu durum gözbebeğinde ya da göz kapağında oluşuyor olabilir böyle bir durumu ancak göz hekiminin yapacağı bir muayene ile ortaya çıkarabilir. Göz küçülmesine ne iyi gelir? Diye bir soru akla geldiğinde bunu sadece göz hekimi bilecektir. Günlük yaşam içerisinde gözde oluşan bu tarz farklılıklar neden kaynaklandığına dair araştırmayı gerektirir.

Göz Küçülmesine Ne İyi Gelir?

Göz Küçülmesi Gerçek Mi?

Bir gözde küçülme mi var, yoksa göz kapaklarında şişlik mi oluştu? Veya diğer gözde büyüme mi var, diğer gözde kapaklarda fazla açılma olması da, diğer gözün küçülmüş gibi görünmesine neden olabilir.

Göz kapağında düşme olması veya göz kapağı düşüklüğü de bir gözün küçük görünmesine neden olabilir. Göz kapağı düşüklüğüne PİTOZİS adı verilir. Pitozis tanı ve tedavisi oldukça farklı bir durumdur. Uzman hekimler tarafından değerlendirilmelidir.

Göz kapaklarında ani şişlikler allerji durumunda oluşur. Allerjiler en sık olarak, polenler, ağrı kesici ileaçlar ve yumurta-çilek gibi yiyecekler ile meydana gelir. Yoğun kaşıntı hissi ile birlikte an bir şekilde (göz kapağı cildinde kızarıklık olmadan) şişlik meydana gelir.

Göz küçülmesine ne iyi gelir

Genel olarak gözlerde ortaya çıkan ve gözün tamamıyla ilgili olarak ortaya çıkan göz küçülmeleri özellikle tiroid hastalıkları, böbrek hastalıkları ve yüksek tansiyon ile ilgili olabilme ihtimalini taşır. Ancak göze batan bir cisim ya da kaçan bir yabancı madde olması olasılığı da gözde ovuşturmak ve mikrop kapması nedeni ile küçülmeye etken yaratabilir. Ayrıca görülen diğer bir etken de sinir hastalıkları yani nörolojik etkiler de gözlerde kas ve sinir spazmı yaparak gözde küçülmeye etki oluşturabilmektedir. Gözlerde küçülme olması halinde öncelikle bir göz muayenesi şarttır. Göz hekimi gerekli araştırmayı yaptıktan sonra gözle ilgili bir sorun olmadığını düşündüğü takdirde gerekli olan bölüme sizi yönlendirecektir. Göz küçülmesi gözde oluşan bir retina yırtılması ile de ortaya çıkar. Darbe ya da sinirlerin tahribatı bu durumu ortaya çıkarabilir. Ancak bu konuda ayrıntılı olarak net bir muayene sonrası hekim tarafından anlaşılacaktır.

Gözlerde her hangi bir enfeksiyon (ARPACIK) oluşması halinde de gözlerde küçülme görülebilir. Bu durum ilaç tedavisi ve ılık su ile pansuman ile düzeltilebilir.  Ancak öncelikle teşhis konulması gerekir.

Göz küçülmesine ne iyi gelir diye bir soruya verilecek en iyi yanıt bir hekim tarafından muayene edilmektir diyebiliriz. Çünkü gözler hassas organlarımızdan birisidir ve asla kulaktan dolma bazı uygulamalar ile oluşan rahatsızlıklar tedavi edilemez.

O nedenle gözünüzde küçülme olması ya da farklı sorunlar oluşması halinde kliğimizle iletişime geçerek randevu alabilir ve gerekli tetkikler sonucu tedavinizi başlatabilirsiniz.

Göz şişkinliğine ne iyi gelir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir