Göz Kapağından Kitle Alınması

Göz kapaklarında çok farklı nedenlerle kitleler oluşabiliyor. Göz kapağından kitle alınması ameliyatı ile bu kitleler alınır. Göz kapağından kitle alınması ameliyatında uygun cerrahi teknik belirlenerek kullanılmalıdır. Göz kapağında iz veya belirgin bir deformite kalmaması için bu oldukça önemlidir.

Göz kapağındaki kitlelerin tekrar oluşmaması için alınacak önlemler de oldukça önemlidir. Örneğin göz kapağından yağ tabakalrı (Ksantalezma) gibi dokuların oluşması durumunda, bunların alınması ve kandaki yağ (trigliserit ve koleterol) düzeylerinin yükselmesinin engellenmesi gerekir.

Göz kapağında arpacık veya ŞALAZYON çıkması, yapısal olrak yatkınlık nedeniyle olabiliyor. Böyle kişilerde göz kapağı hijyeni ve ılık su ile zaman zaman masaj yapılması önemlidir. Aksi takdirde sık sık arpacık çıkacaktır. Arpacık tedavisi bazen ilaç tedavisine dirençli olmakta ve ameliyat gerekmektedir.

Göz Kapağından Kitle Alınması

Göz kapağında kitle nedenleri

  • Ksantalezma (yağ birikimleri)

  • Göz kapağında papillom

  • Göz kapağında bazal hücreli karsinom (iyi huylu kanser)

  • Göz kapağı tümörleri

  • Göz kapağında damar yumakları (Hemanjiom)

Göz Kapağından Kitle Alınması

Göz kapağında kitle alınması

 

Bu ameliyat lokal anestezi ile yapılır. Ancak alınacak kitle büyük ise ve ameliyatta vücudun başka bir bölgesinden alınacak sağlam cilt parçası kullanılacak ise o zaman genel anestezi tercih edilebilir.

Göz kapağından alınan kitlelerin patolojik incelemesi önemlidir. Bu inceleme neticesinde ek cerrahi girişim yapılması gerekebilir.

Göz kapağından alınan kitle neticesinde büyük bir defekt oluşması durumunda; diğer göz kapağından, kulak arkasından veya alından doku alınarak ameliyat bölgesine transfer edilmesi gerekir.

SONUÇ: Göz kapağından kitle alınması ve sonrasında bu kitlelerin patolojik inceleme yapıması önerilir. Tekrar etmemesi için göz kapağı hijyeni ve kolsterol ve trigliseritlerin düzeyinin azaltılması önemlidir. 

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER MAKALELER

Gözaltı torbası ameliyatı

Göz kapağı düşüklüğü 

Göz kapağı düşüklüğü ameliyatı

Üst göz kapağı ameliyatı yaptıranlar

Göz kapağından kitle alınması

Göz estetiği

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir