Göz Kapağı Sarkması

Gözler; en önemli organlarımızdan biridir. Özellikle görmemizi sağlamasının yanı sıra estetik açıdan da görünüm olarak bizi en iyi ifade eden organımızdır. Gözler zamanla en çok deformasyona uğrayan ve geri dönüşü olmayan yani kendini yenileyemeyen tek organ olarak da özen ister. Göz kapaklarında yaşla ortaya çıkan göz kapağı sarkması estetik olarak görünümü bozarken ayrıca sinirlerde nörolojik olarak da bir sorun olduğuna işaret edebilir.

Göz kapağı sarkması nedenleri

Göz kapağı sarkması, düşmesi ve kapanması beyin ve sinirlerin tahrip olmasından kaynaklanabileceği gibi ayrıca doğuştan kasların yeterince gelişmemiş olmasıyla da ortaya çıkabilir. Bunun yanı sıra travma, felç, tümörler ve kontak lenslerin komplikasyonu  nedeniyle de oluşur. Zamanla tedavi edilmediği takdirde ilerleyen zamanlarda görme kaybına kadar gidecek olumsuz sonuçlar doğurmaktadır.

Estetik kaygısının yanı sıra sağlık açısından üzerinde önemle durulması gereken ve hekimler tarafından tedavisi sağlanabilen bir rahatsızlıktır. İlerleyen yaşlarda pek önemsenmese de erken yaşlarda ve doğuştan ortaya çıkan göz kapağı sarkması mutlaka tedavi gerektirir ve sağlanmalıdır.

Göz kapağı sarkmasında oluşan her türlü uygulama kliniğimizde tedavi edilmektedir. Göz kapağı sarkması tedavisini doğuştan yaşayan çocuklar için okul çağına gelmeden yaptırılması gerektiğini önemle belirtelim. Çünkü bu çağlarda göz kaslarında zayıflık olması nedeni ile ilerlemeden tedavi edilmesi daha sonra oluşabilecek kötü sonuçları ortadan kaldıracaktır.

Göz Kapağı Sarkması
Göz kapağı sarkması ve tedavisi göz estetiği ile ilgilenen oküoplastik cerrahi uzmanlık alanıdır.

Göz kapağı sarkmasının oluşması bazı durumlarda nörolojik bir takım hastalıkların etkisiyle olabilmektedir. Bu gibi durumlarda zaman içerisinde sarkma gerçekleşir. Bir takım rahatsızlıklar ya da genel olarak doğuştan ve diğer nedenlerden dolayı olan sarkmaları iyileştiriyoruz. Öncelikle hastanın hikâyesi ve ne gibi aşamalardan geçtiği; hekimlerimiz tarafından dinlenerek işe başlıyoruz. Gerekli olması halinde sarkmanın nedeni bir takım tetkikler ile ortaya çıkarılarak gerçekleştirilir. Doğuştan oluşan sarkmaları cerrahi operasyon ile tedavi ediyoruz. Diğer nedenlerden oluşan göz kapağı sarkmaları da farklı bir takım uygulamaları da sağlıklı ortamda yapmaktayız.

Göz kapağı sarkmalarının travma ya da her hangi bir kaza sonrası oluşması halinde 6 aylık bir dönem iyileşme sürecini takip ediyoruz. Sonrasında ameliyat için gereken uygulamayı sağlıyoruz. Tetkiklerin yapılması ve hekimlerin gerekli görmesi durumunda beyin ve göz çukurunun rezonans görüntülenmesini de gerçekleştiriyoruz. Her açıdan steril ortamda son teknolojik gelişmeleri içeren aletlerimizle gerekli uygulamayı yerine getirmekteyiz. Sürecin kısa süreli olması hastanın kısa sürede ayağa kalkarak günlük yaşamını devam ettirecek şekildedir.

Göz kapağı sarkması tedavisi

Göz kapağı sarkması sorunuyla karşı karşıya kalmanız halinde sonradan oluşan bu durumu önemseyerek mutlaka bir hekime müracaat etmelisiniz. Çocuklarınızda doğuştan bu durum ortaya çıkmışsa ihmal etmeden tedavisini sağlayınız. Her türlü göz kapağı sarkması tedavisi için bizleri arayarak tüm bilgileri alabilirsiniz. Dilerseniz kliniğimize gelerek genel bir muayene yaptırabilir ve gerekli tüm ayrıntıları yüz yüze görüşebilirsiniz. Sizlere en iyi şekilde tıbbi destek ve bilgi sunumu ile yardımcı oluyoruz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER MAKALELER

Gözaltı torbası ameliyatı

Göz kapağı düşüklüğü 

Göz kapağı düşüklüğü ameliyatı

Üst göz kapağı ameliyatı yaptıranlar

Göz kapağından kitle alınması

Göz estetiği

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir