Göz kapağı sarkmasına bitkisel çözüm

Göz kapağı sarkmasına bitkisel çözüm önerilmektedir. Bunların en sık karşılaştıklarımız göz kapaklarına papatya çayı ve salatalık dilimleri koyulmasıdır. Göz kapağı düşüklüğüne PİTOZİS adı verilir. Pitozis tedavisi için bitkisel çözümler maalesef yeterli olmamaktadır, bunun yerine öncelikle göz kapağı düşüklüğünün dikkatli bir şekilde değerlendirilmesi gerekir.

Göz kapağı düşüklüğü basit bir sorun değildir. Ciddi bir şekilde ele alınması ve tedavisinin okuloplastik cerrahi tekniklerine uygun olarak yapılması gerekir.

Göz kapağı sarkmasına bitkisel çözüm

Göz kapağı düşüklüğü, diğer adıyla pitozis farklı nedenlerle ortaya çıkabiliyor. En sık gördüğümüz sebepler, doğumsal ve sonradan yaşılık nedeniyle olan şeylerdir.

Yaşlılık nedeniyle olan pitozis tedavisinde göz kapağındaki fazla ciltler alınır ve zayıflamış olan göz kapağı kası güçlendirilir. Yaş nedeniyle ortaya çıkan bu pitozis bazı hastalarda 40 yaşından itibaren ortaya çıkabilmektedir. Özellikle gözlerini ve göz kapaklarını ovalayan insanlarda daha önce ortaya çıkar.  Bu nedenle allerji veya başka nedenlerle göz kapağının çekiştirilmemesi gerekir.

Göz kapağı sarkmasına bitkisel çözüm

Doğumsal göz kapağı düşüklüğü durumunda genelde göz kapağı kası gücü çok azdır bu nedenle bu hastalarda göz kapağındaki kasa müdahale genelde başarısız olur ve alına askılama ameliyatı gerçekleştirilir.

Göz kapağı sarkmasına bitkisel çözüm

Göz kapaklarının ılık masaj ile ödeminin azalacağı, kirpik diplerinin hijyeninin sağlanacağı aşikardır. Eğer göz kapağınızdaki düşüklük ödem veya kirpik diplerinizdeki şişlik nedeniyle ortaya çıkıyorsa bir miktar fayda sağlayabilirsiniz.

Ancak göz kapağı sarkması çin bitkisel çözümler aramak yerine öncelikle bir göz muayenesi olmanızı tavsiye ederiz. Çünkü göz kapağı düşüklüğünün bir çok farklı nedeni de mevcut. Bunlar arasında ciddi nörolojik hastalıklar var.

Göz kapağı düşüklüğü olan kişilerin, konuya ilişkin bitkisel tedavi yöntemlerinin kullanmalarını tavsiye etmiyoruz. Bunun yerine bilimsel gerçekler ile tedavi yöntemlerini uygulamaları gerekir.

Göz kapağı düşüklüğü ihmal edilmeden tedavi edilmesi gereken bir sorundur. Bazı önemli hastalıkların habercesi olduğu gibi bazı hastalarda estetik bir sorun oalrak günlük hayatı olumsuz etkileyebilir.

Pitozis okuloplastik cerrahi tarafından değerlendirilmelidir, detaylı bir göz muayenesi ve gerekli görüldüğünde nöroloji veya başka uzman doktorların görmesi veya beyin MR gibi tetkiklerin yapılması gerekebilir.

BENZER MAKALELER

Yaşa bağlı göz kapağı düşüklüğü

Doğumsal pitozis

Göz kapağı düşüklüğü ameliyatı

Göz kapağı düşüklüğü ameliyatı çeşitleri

Göz kapağı düşüklüğü ameliyatı sonrası

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir