Göz Kapağı Kaldırma Ameliyatı

Göz kapağı düşmesine pitozis adı verilir. Göz kapağı düşüklüğünün bir çokf arklı nedeni olabilir. Pitozis nedeniyle detaylı bie göz mauayenesi ve gerekli tetkikler neticesinde ameliyat ile tedavisine karar verilir Göz Kapağı Kaldırma Ameliyatı uygulanır. Bazı durumlarda göz kapağı düşmesi nörolojik bir hastalık veya sinir felci gibi durumlarda meydana gelebiliyor. Veya örneğin nadir olarak oftalmoplejik migren gibi göz kapağı düşüklüğü geçici olabiliyor. Bu nedenle detaylı bir göz muayenesi ve bazen nörolojik muayene sonrasında göz kapağı kaldırma ameliyatı yapılabilir.

Göz Kapağı Kaldırma Ameliyatı

Göz kapağı kaldırma ameliyatı nelerdir;

Üst göz kapağından fazla cilt ve yağ alınması => BLEFAROPLASTİ

Üst göz kapağı yükseltilmesi

Levator Kası Ameliyatı

Frontale askılama (alına askılama)

Fasanella serata (göz kapağı altından uygulanır)

Göz kapağı kaldırma ameliyatı ne kadar sürer?

Ameliyat süresi uygulanacak yönteme göre değişir. Yaklaşık 15 dakika ile 40 dakika arsında sürer. Bahsettiğim bu süre tek göz için olan süredir.

Ameliyat başarısı nasıldır?

Tercih ettiğim ameliyat tekniğinde, ameliyat içinde mutlaka göz kapağı seviyesi kontrol edilir. Yeterli yükseklik sağlandıktan sonra ameliyat sonlandırılır. Yani ameliyat bitiminde göz kapağı düşüklüğü kesinlikle giderilir.

Göz kapağı kaldırma ameliyatı sonrası tekrar düşme olabilir mi?

Hastaların çoğunda göz kapağı ameliyatı sonrası tekrar düşme olmaz. Ancak nadiren de olsa maalesef böyle birşey mümkün. Özellikle doğumsal olan hastalarımızda göz kapağı kaldırma ameliyatı sonrasında tekrar düşme olması mümkün. Eğer erken dönemde yani 1 hafta içnde böyle birşey oluşursa revizyon ameliyatını erken dönem içinde uygulamayı tercih ediyorum. Yani hastamızı mutlaka ameliyat sonrası 5.gün kontrol muayenesine davet ediyoruz. Bu kontrolde düşüklük varsa kısa sürede yapılan bir ek düzeltmeye ihtiyaç duyulabilir.

Göz kapağı kaldırma ameliyatı yani pitozis ameliyatı, lokal anestezi ile gerçekleştirdiğimiz ameliyatlardır. Göz kapağı estetik ameliyatları okuloplastik cerrahi adı verilen branş hekimleri tarafından yapılmaktadır. Oküloplastik cerrahi uzmanlık alanında göz estetiği, göz kapağından kitlen alınması, göz kapağı kaldırma ameliyatları ve göz çevresine botox uygulaması girmektedir. 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER MAKALELER

Gözaltı torbası ameliyatı

Göz kapağı düşüklüğü 

Göz kapağı düşüklüğü ameliyatı

Üst göz kapağı ameliyatı yaptıranlar

Göz kapağından kitle alınması

Göz estetiği

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir