Göz Kapağı Düşüklüğü

Göz kapağı düşüklüğü tıpta PİTOZİS olarak adlandırılır.  Göz kapağı düşüklüğü bir veya iki gözü etkileyebilir. Göz kapağı düşüklüğü çok az veya aşırı şekilde kapağın tüm göz bebeğinin üzerine kapatacak kadar olabilir. Göz kapağı düşüklüğü, en sık olarak doğumsal veya yaşlılık neticesinde meydana gelir. Yaşlılık ile birlikte olan göz kapağı düşüklüğü ”senil pitozis” olarak adlandırılır.

Göz kapağı düşüklüğü ihmal edilmemesi gerekn önemli bir durumdur. Basit bir ameliyat gözüyle bakılmaması gerekir. Dikkatli bir değerlendirme ve sonrasında tecrubeli bir cerrah müdahelesi ile ancak başarılı bir sonuç elde edilebilceği unutulmamalıdır.

Göz Kapağı Düşmesi Nasıl Anlaşılır

Pitozisin en belirgin işareti göz kapağının sarkmasıdır. Göz kapağındaki sarkmanın ne kadar şiddetli olduğuna bağlı olarak, pitozisli kişi görmede zorluk yaşayabilir. Böyle durumlarda bazen ağır pitozisli kişiler gözkapaklarının altından görebilmek için başlarını geriye doğru atarlar veya kaşlarını kaldırırlar.

Düşüklüğün düzeyi kişiden kişiye değişir. Göz kapağı düşüklüğünüz/pitozisiniz olduğun düşünüyorsanız, yüzünüzün yakın bir zamanda çekilmiş bir fotoğrafını 10 veya 20 yıl önce çekilmiş olanıyla karşılaştırın. Pitozisiniz varsa, muhtemelen göz kapağınızın derisinde bir farklılık göreceksinizdir.

Pitozis, derinin katmanlar halinde sarkmasına neden olan bir grup bağ doku hastalığı olan dermatoşalazis ile benzer görünebilir. Bu hastalıklar esnekliği normalden daha az olan esnek doku oluşumu ile bağlantılıdır. Göz hekiminiz göz kapağınızdaki sarkmanın nedeninin buna bağlı olup olmadığı hakkında sizi bilgilendirebilmelidir.

Göz Kapağı Düşüklüğü

Göz Kapağı Düşüklüğü

Göz Kapağı Düşüklüğü Nedenleri

Pitozis doğumdan itibaren mevcut olabilir (doğumsal/konjenital pitozis) veya yaşlanma, yaralanma nedeniyle, katarakt ameliyatı gibi göz içi ameliyatların sonradan ortaya çıkan etkisi olarak da gelişebilir.

Bu durum göz kapağını kaldıran, levator adı verilen kaslardaki bir problem nedeniyle de oluşabilir. Bazen kişinin yüz anatomisi levator kaslarında sorun yaşanmasına neden olabilir.

Göz tümörü, sinir hastalığı veya diyabet (şeker hastalığı) gibi sistemik hastalıklar göz kapağı düşüklüğünün diğer nedenleridir.

Göz Kapağı Düşüklüğü Tedavisi

Pitozis tedavisi nedene yönelik olarak yapılmalıdır. Örneğin göz kapağının düşmesine neden olan göz kapağındaki bir kitle olabilir, bunun alınması yeterli olacaktır. Yine göz kapağını kaldıran Levator kasının göz kapağından ayrılması pitozise neden olabilir.

En sık karşılaştığımız pitozis nedeni, yaşa bağlı olarak göz kapakları üzerinde cilt toplanmasıdır. Bu neden en sık gerçekleştirdiğimiz ameliyat bu ciltlerin alındığı BLEFAROPLASTİ ameliyatıdır.

Diğer bir pitozis neden göz kapağı kasının doğumsal veya sonradan zayıf olmasıdır. Bu PİTOZİS AMELİYATI için Levator Cerrahisi veya Frontal Askılama isimli seçenekler vardır.

SONUÇ: Göz kapağı düşüklüğü tedavisi göz sağlığını ilgilendiren önemli bir sorundur. Göz kapağı düşüklüğü tedavisi bu konuda deneyimli  bir cerrah tarafından gerçekleştirilmelidir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER MAKALELER

Gözaltı torbası ameliyatı

Üst göz kapağı ameliyatı yaptıranlar

Göz kapağından kitle alınması

Göz estetiği

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir