Göz Kapağı Düşüklüğü Nedeni

Göz kapağı düşüklüğü nedeni nedir? Yüz görünümümüzde oldukça etkili olan gözlerimiz bazı nedenlerden dolayı göz kapağı düşüklüğü görülmektedir. Göz kapağı düşüklüğü yüz görünümünüzde kötü bir görüntüye sebebiyet verdiği gibi ilerleyen safhalarında da çift görme gibi ciddi sağlık sorunlarına sebebiyet vermektedir.

Göz kapağının görevi, açılarak göz bebeğini ortaya çıkarmaktır. Ancak bazı kişilerde bu durum normalden biraz farklı olup göz kapağı düşüklüğü oluşmaktadır. Göz kapağı düşüklüğü olan kişilerde göz kapağı düşüklüğü nedeni ise bazı kişilerde doğuştan ola bilse de genel olarak göz kapağı düşüklüğü yaşın ilerlemesi ve bazı sinir hastalıkları sonucunda da görülmektedir.

Göz Kapağı Düşüklüğü Nedeni

Göz kapağı düşüklüğü görülen kişilerde eğer göz kapağı düşüklüğü doğuştan değil ise genel olarak düşüklüğe sebep olan hastalık Gravis hastalığıdır. Gravis hastalığına yakalanan kişilerin göz kapakları her geçen gün biraz daha düşmektedir. Göz kapağı düşüklüğü yaşayan kişilerde ilk zamanlarda bu durum yalnız kötü bir görüntü olarak görülse de ilerleyen safhalarında ikili görme gibi önemli sağlık sorunlarına yol açmaktadır.

Bunların yanı sıra göz kapağı düşüklüğü nedeni olarak ta diyabet ve hiper tansiyon hastalıkları da sebep olmaktadır. Ayrıca uzun süreli bilinçsiz lens kullanımı, bazı travmalar, göz kapağında ödem ve tümör hastalıkları da göz kapağında düşüklüğe yol açmaktadır. Göz kapağı düşmesi görülen kişiler veya düşme belirtisi olan kişiler ise en kısa süre içerisinde bir göz doktoruna gitmeleri gerekmektedir.

Göz Kapağı Düşüklüğü Tedavisi

Göz kapağı düşüklüğü olan veya belirtisi görülen kişiler ilk olarak uzman bir doktora giderek göz kapağı düşüklüğünün nedeninin tespit edilmesi gerekmektedir. Göz kapağı düşüklüğü rahatsızlığının birçok sebebi olduğundan dolayı doğru teşhis oldukça önemlidir. Hastalığa doğru teşhis zamanından önce konulmadığında ya da yanlış teşhis konulduğunda hastalığın ilerleyen safhalarında tedavi etmek oldukça zor bir hal alacaktır.

Göz kapağı düşüklüğüne teşhis konulur konulmaz hemen tedavi sürecine başlanılmalıdır. Ayrıca tedavi süreci de rahatsızlık sebebine bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Göz kapağı düşüklüğü sebebi travma ise tedavi için 6 ay beklenilmesi gerekmektedir. Ancak oluşan rahatsızlık sinir felci gibi sebeplerden dolayı meydana gelmiş ise göz kapağı altına yapılacak küçük bir operasyon ile göz kapakları alın kaslarına bağlanacaktır.

Şu kategoriye gönderildi: Blog

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir