Göz kapağı düşüklüğü nasıl giderilir?

Göz kapağı düşüklüğü nadiren geçici olmaktadır, çoğu hastada gün içinde değişim görülmekle birlikte kendiliğinde tamamen geçmesi oldukça az görülür. Göz kapağı düşüklüğü mutlaka uzman tarafından değerlendirilmelidir. Bu değerlendirme sırasında göz kapağı kası gücü, kaşların durumu, buz testi, yukarı bakış testi gibi testler uygulanabilir. hastalığın tipine göre tedavi değişiklik gösterir. Aşağıda farklı durumlar için göz kapağı düşüklüğü nasıl geçer konusunda bilgi verilmiştir.

Göz kapağı düşüklüğü nasıl geçer

Göz kapağı düşüklüğü diğer adıyla PİTOZİS; doğumla beraber ortaya çıkmasının yanı sıra felç, travma ve ilerleyen yaş itibariyle göz kapağında oluşan sarkma olarak görülebilmektedir. Genel olarak üst kapağın bozulması yani sarkarak estetik görünümünün bozulmasıyla, görmeyi de etki altına alan bir durumdur. Tıp dilinde ‘Pitozis’ adıyla bilinir. Erken yaşlardan itibaren görülebilme ihtimali bulunan bir rahatsızlıktır. Göz kapağı düşüklüğü nasıl geçer? Kendiliğinden iyileşme şansı var mı? 

Göz kapağı düşüklüğü nasıl geçer?

göz kapağı düşüklüğü nasıl geçer

 

Göz kapağı düşüklüğü; göz ve sinir sistemini ilgilendiren bir dal olan ‘Nörooftalmoloji’yi ve oküloplastik cerrahi branşlarını ilgilendirir. Rahatsızlığın görüldüğü kişilerde alt ve üst gözlerin araları farklılık gösterir. Estetik kaygısı yaratan bir durum olan göz kapağı düşüklüğü; ilerleyen yaşlarda cildin ve göz sinirlerinde ortaya çıkan bir deformasyonun sonucu gelişir. Her iki göz kapağında görülme ihtimalinin yanı sıra tek göz kapağında da oluşabilmektedir.


BEBEKLERDE GÖZ KAPAĞI DÜŞÜKLÜĞÜ

Göz kapağı düşüklüğü bebeklerde doğuştan ortaya çıkan bir durum olması itibariyle gecikmeden tedavisi yapılması gereken bir aciliyet gerektirebilir. Göz kapaklarındaki kasların yeterli olarak gelişmemesi bu rahatsızlığı ortaya çıkarır.

Doğuştan olması durumunda aciliyet gerektiren bir tedavi gerekir dediğimiz bu durumda; gözlerde görme bozukluğu, görmede kısıtlanma, kalıcı görme kayıpları gibi önemli etkiler olması nedeniyle elzem bir durumdur.


ERİŞKİNLERDE GÖZ KAPAĞI DÜŞÜKLÜĞÜ

Sonradan ortaya çıkan göz kapağı düşüklükleri ise genelde; travma, enfeksiyonlar, yaşa bağlı olarak, beyin ve gözde gelişebilen tümörler, kaslarda esneklik kaybı, kontak lenslerin neden olduğu komplikasyonlar ve gözde yaralanmalar etken yaratabilmektedir. Kasların zayıf olması sonrası oluşan göz kapağı düşüklüğünde genelde pitozis ameliyatı ile cerrahi olarak düzeltilmektedir.

Göz kapağı düşüklüğü nasıl geçer
Yetişkin bir kişide göz kapağı düşüklüğü ameliyatı hemen bitimi.

Göz kapağı düşüklüğü tedavisi

Özellikle doğuştan ortaya çıkan göz kapağı düşüklüğünü, çocuklar da 3-4 yaşlarından itibaren tedavisinin yapılması taraftarıyız. Böylece ilerleyen zamanlarda oluşabilecek her türlü görme kaybı gibi birçok ihtimali de önlemiş olacağız. Genel olarak tedavinin yapılırken erken önlem alınması psikososyal açıdan da sağlıklı bir yaşamı da beraberinde getirecektir.

Doğuştan olmayan; deformasyon sonrası ya da her hangi bir komplikasyon sonrası ortaya çıkan göz kapağı düşüklüğünde tedavi olarak farklı alternatifleri kullanmaktayız. Doğuştan olan durumda cerrahi müdahale ile çözüm ürettiğimizi yukarda belirtmiştik. Diğerlerinde ise değişen tedavi yöntemleri uygulamaktayız.

Tedaviyi uygulamadan önce mutlaka hastaların genel durumuna ve şikâyetlerine göre bir yöntem belirliyoruz. Göz muayenesi yapılmasının yanı sıra ayrıca göz kapağı ölçümü ve göz kapağını kaldıran kasın gücünün tespit edilmesi suretiyle tedavi biçimini değerlendirmeye alıyoruz. Uzaman hekimimiz gerekli gördüğü durumlarda; beynin ve göz çukurunun manyetik rezonans görüntülenmesini istediğini de belirtelim.

Göz kapağı düşüklüğünün nedeni olarak bir travma söz konusu ise; mutlaka iyileşme sürecini bekliyor ve ona göre tedavi uyguluyoruz. (Genel olarak 6 aylık bir dönem gerekebilir.) İyileşme sonrası lokal anestezi uygulayarak cerrahi bir operasyon oluşturuyoruz. Göz kapağında sarkma oluşturan kası kısaltmak suretiyle yukarı kaldırıyoruz. Eğer kas fonksiyonu çok düşük ise göz kapağını kısaltmadan deri altında bulunan alın kasına yapıştırıyoruz. Operasyon sonrası hastaların gece kliniğimizde kalması gerekmiyor; 1-2 saatlik dinlenme periyodu sonrasında hemen taburcu ediyoruz.

Göz kapağı düşüklüğü nasıl geçer?

SONUÇ: Göz kapağı düşüklüğü her ne şekilde oluşursa oluşsun tedavisi hayat konforunu arttıtrır. Böyle bir durum yaşıyorsanız bizimle iletişim kurarak gerekli tüm detaylı bilgileri öğrenebilirsiniz. Sizlere her konuda net ve açıklayıcı bir yaklaşımla destek sağlıyoruz.

İLETİŞİM


BENZER MAKALELER

Yaşa bağlı göz kapağı düşüklüğü

Doğumsal pitozis

Göz kapağı düşüklüğü ameliyatı

Göz kapağı düşüklüğü ameliyatı çeşitleri

Göz kapağı düşüklüğü ameliyatı sonrası

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir