Göz Kapağı Düşüklüğü Hangi Bölüm Bakar

Göz kapağı düşüklüğü hangi bölüm bakar? Göz kapağı düşüklüğü, tıbbi terminolojide pitozis adıyla geçmektedir. Yaşlılıkla, doğuştan ya da travmalar sonucu gelişebilir. Genellikle estetik bir görüntü kazanabilmek için kişiler göz kapağı düşüklüğü için tedavi gereksinimi duyarlar.

Göz Kapağı

Göz kapağının normal aralığı 8-10 mm’dir. Göz kapağının açılıp kapanması bir reflekstir. Dakikada 12 ya da 16 kez kapanıp açılır. Göz kapağının esas işlevi, gözü dış etkenlere karşı kapanıp açılma özelliğiyle korumaktır. Aynı zamanda fazla ışığa maruz kalındığında ışığın göze girişin ayarlamaktır. Göz kapağındaki kirpiklerin de asıl amacı göze gelebilecek toz ya da göze zarar verebilecek maddelere karşı gözü korumaktır. Göz kapağında yağ bezleri de bulunur. Göz kapağının yağlanmasının nedeni de bundan dolayıdır. Gözü dış etkenlere karşı korumaktır.

Göz Kapağı Düşüklüğü (Pitozis) Belirtileri

Yaşlanmayla ya da göz kapağındaki ciltte ve yüzeysel kaslardaki gevşeme nedeniyle göz kapağında düşüklük meydana gelir. Göz kapağı düşüklüğü genetikte olabilmektedir. Bir göz kapağı ya da her ikisinde de düşüklük meydana gelebilir. Göz kapağı düşüklüğüne bağlı olarak da göz tembelliği gelişebilir. Erken tanı ve tedavi gerçekleşmez ise ilerleyebilir. Bu çocuklarda daha önem taşır. Göz kapağındaki düşüklük görmeyi engelleyecek kadar ileri olabilir. Göz kapağı düşüklüğü hangi bölüm bakar, tedavisi nasıl yapılır?

Göz Kapağı Düşüklüğü (Pitozis) Tedavisi

Öncelikle her hastalıkta olduğu gibi pitozis tanısı iyi konulmalıdır. Göz kapağı düşüklüğü hangi bölüm bakar sorusunun cevabı ise oküloplastik cerrahi bilim dalıdır. Göz hastalıkları uzmanı tarafından muayene edilmeli ve doğru tanı konulmalıdır. Göz kapağı düşüklüğü tedavisinde yetişkinler ve çocuklar için farklı tedaviler uygulanır. Çocukta göz tembelliği var ise gözlük kullanımı veya kapama tedavisine başvurulabilir. Yetişkinlerde ise cerrahi müdahale ile göz kapağı kasının kısaltılır. Genellikle lokal anestezi yapılır. Ameliyattan sonra kişi rahatça gözünü açıp kapayabilir. Uzman doktor tarafından da kontroller belirlenir. Kişi ameliyat sonrası eve gidebilir. Ertesi günlerde yapılacak olan pansumanlar aksatılmamalıdır. Bu bölgenin enfeksiyon riski açısından önemlidir. Haftalık kontroller yapılır. Göz kapağı ameliyatı kişinin günlük hayatını engellemez.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir