Göz Kapağı Düşüklüğü Ameliyatları Çeşitleri

Göz kapağı düşüklüğü ameliyatları çeşitleri, yani pitozis ameliyatları en sık olarak 3 adettir. Bu ameliyatların hangisinin yapılacağına detaylı bir göz muayenesi ve göz kapağı muayenesi neticesinde karar veriyoruz. Her hastada aynı ameliyat uygulanmaz. Bazen iki ameliyat tekniğini birleştirmek gerekmektedir. En sık uyguladığımız göz kapağı düşüklüğü ameliyatları 3 tanedir.

  1. Levator cerrahisi
  2. Frontal askılama
  3. Göz kapağı estetik ameliyatı

Levator cerrahisi

Bu ameliyatta, göz kapağı kıvrımı üzerinden gerçekleştirilen kesi ile göz kapağını kaldıran kasa ulaşılır. Bu kas çevre dokularda ayrıştırıldıktan sonra boyu kısaltılarak göz kapağı kenarındaki kıkırdak dokuya bağlanır.

Levator kasının ne kadar kısaltılacağı, kasın gücüne ve göz kapağının seviyesine göre değişir. Levator kası fonksiyon gücü zayıf olan hastalarda 22 mm’ye kadar kısaltma gerçekleştiriyoruz. Ama asıl belirleyici olan hastanın ameliyat sırasındaki kapak yüksekliğinin seviyedir.

Ameliyat sonrası gözün uyurken bir miktar açık kalma ihtimali vardır.

Göz kapağı düşüklüğü ameliyatları çeşitleri
Göz kapağını kaldıran kas olan Levator kası güçlendirilmesi ameliyatı.

Frontal Kasa Askılama Cerrahisi

Bu ameliyat tekniği; levator cerrahisi başarısız olmuş veya levator kas fonksiyonu 4 mm’nin altında olan hastalarda uygulanır. Bu cerrahi teknikte, göz kapağı kenarından alına doğru beşgen şekilde bir hat oluşturulur. Bu beşgen hat içine askılama materyali geçirilir. Asklıma materyali olarak hastanın kendi bacağından alınan parça, silikon veya prolen gibi askılama materyalleri kullanılır.

Ameliyat sonrası gözün uyurken bir miktar açık kalması ihtimali yüksektir. Bu nedenle özellikle gece uyku öncesi jel kullanımı önerilir.

Göz kapağı düşüklüğü ameliyatları çeşitleri
Frontal kasa askılama ameliyatı, özellikle levator kası gücü az olan hastalara uygulanır.

Göz Kapağı Estetik Ameliyatı

Bu ameliyat tekniği, göz kapaklarındaki fazlalık olan ciltlerin alınmasıdır. Ayrıca diğer yandan eğer varsa göz kapağındaki yağ paketleri de alınabilir.

Fasanella Servat Prosedürü

Üst göz kapağı ters çevirlerek, göz kapağının iç yüzeyindeki konjonktiva adı verilen doku, göz kapağının kaldıran kas ile birlikte çıkartılmasından ibarettir. Bu ameliyat göz kapağı düşüklüğü 1-2 mm olan vakalarda uygulanır.

Müller Kası ve Konjonktiva Çıkartıllması

Ameliyat öncesi fenilefrin testine iyi cevap veren hastalarda, müller kası isimli doku ve konjonktiva çıkartılmasına dayanan bu teknik nadiren uygulanır.

BENZER MAKALELER

Yaşa bağlı göz kapağı düşüklüğü

Doğumsal pitozis

Göz kapağı düşüklüğü ameliyatı

Göz kapağı düşüklüğü ameliyatı çeşitleri

Göz kapağı düşüklüğü ameliyatı sonrası

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir