Göz Kapağı Düşüklüğü Ameliyatı Sonrası

Göz kapağı düşüklüğü ameliyatı sonrası bakım ve ilaçların düzenli kullanılması oldukça önemlidir. Ameliyat sonrası dönem yakın takip ve muayene gerekir. Özellikle göz kuruluğu açısından dikkatli olunmalıdır. Göz kapakları kesinlikle ovalanmamalı ve çekiştirilmemelidir. Özellikle çocuklarda bu durum oldukça önemlidir.

Göz kapakları arasında simetrinin yakalanması için ikinci bir müdahele ile ince ayar yapılması gerekebilir. Özellike doğumsal pitozis hastalarında ikinci ameliyat gerekliliği daha fazladır.

Frontal askılama ameliyatı sonrasında askı materyelinin ciltten çıkması seyrek de olsa görülebilir. Bu durumda ya materyal değiştirilir ya da yerine tekrar konulur.

Hastaların bir kısmı ikinci ameliyata ihtiyaç duyar. Özellikle kas güçsüzlüğü olan kişilerde sık görülen bir durumdur.

Göz Kapağı Düşüklüğü Ameliyatı Sonrası

Göz kapağı düşüklüğü ameliyatı sonrasında 3 gün boyunca buz uygulaması ödemin azaltılması için çok önemlidir. Bu uygulama her saatte 20 dakika olacak şekildedir.

Ameliyat sonrası istirahat yeniden kanama riskini ve ödem olşma riskini azaltacaktır. Bu nedenle 3 gün boyunca istirahat çok önemlidir.

İstirahat sırasında başın 45 derece yüksekte bulunması gerekir. Düz yatılması durumunda baş bölgesinde kan basıncı artarak ödem artışı olacaktır.

Göz Kapağı Düşüklüğü Ameliyatı Sonrası
Göze ve çevresine buz uygulaması yapılması ödemi ve kanama riskini azaltacaktır.

Göz kapaklarına antibiyotikli damla ve pomad uygulaması de diğer önemli bir tedavidir. Göz kapağında iz kalmaması için diğer bir önerimiz de kortizonlu pomadların kullanımıdır. Bu pomadlar mutlaka göz hekimi kontrolünde yapılmalıdır. Kortizonlu pomadların göz tansiyonu yükselmesi veya katarakt gelişimi gibi yan etkilerinin olduğu unutulmamalıdır.

Gözü uyurken açık kalan hastalarda uyku öncesi göze nemlendirici pomad sürülmesi önemlidir.

 

BENZER MAKALELER

Yaşa bağlı göz kapağı düşüklüğü

Doğumsal pitozis

Göz kapağı düşüklüğü ameliyatı

Göz kapağı düşüklüğü ameliyatı çeşitleri

Göz kapağı düşüklüğü ameliyatı sonrası

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir