Göz kapağı düşüklüğü ameliyatı riskleri

Göz kapağı düşüklüğü ameliyatı basit bir işlem olarak görülmemelidir. Her cerrahi işlem bir miktar risk içerir. Göz kapağı ameliyatının risklerinin anlaşılması önemlidir. Kişinin cerrahi yolu seçmesi, risklerle, potansiyel kazancın karşılaştırılması temeline dayanır. Her ne kadar hastaların çoğu, aşağıda bahsedeceğimiz komplikasyonları yaşamasalar da, bunların her birinin göz doktorunuzla görüşülmesi; risklerin, potansiyel komplikasyonların ve göz kapağı ameliyatının sonuçlarının tam olarak anlaşılması açısından önemlidir.  Peki göz kapağı düşüklüğü ameliyatı riskleri nelerdir? 

Göz kapağı düşüklüğü ameliyatı riskleri


Göz kapağı düşüklüğü ameliyatı riskleri nadir görülmektedir ancak yine de gerekli önlemler alınmalıdır.


Göz kapağı düşüklüğü ameliyatı mutlaka uzman bir hekim tarafından gerçekleştirilmelidir. Hastanın ve göz sağlığının devamı için mutlaka gerekli önlemler alınmalıdır. Ameliyat öncesinde ve sonrası zamanında yapılan müdahele ve bakım önlemleri ile riskleri en aza indirmek mümkündür. 

Göz kapağı düşüklüğü ameliyatı riskleri


Göz kapağı düşüklüğü ameliyatı riskleri

Kanama: Seyrek olmakla birlikte, operasyon sırasında ya da sonrasında kanama problemi ile karşılaşılabilinir. Operasyon sonrasında kanama olursa, acil drenaj tedavisi gerekebilir. Kanama riskini artırmaları nedeni ile operasyonun on gün öncesinden, aspirin veya anti inflamatuar ilaçların kullanımı durdurulmalıdır. Tıbbi kontrol altında olmayan hipertansiyon da operasyon sırasında ya da sonrasında kanamaya neden olabilir. Göz kapakları altına kanama, iyileşmeyi geciktirebilir ve kötü iz (skar) kalmasına neden olabilir.

Enfeksiyon: Bu ameliyat sonrasında enfeksiyon genellikle beklenmez. Nadiren de olsa, enfeksiyon gelişecek olursa, ek antibiyotik tedavisi veya cerrahi müdahale gerekebilir.

Körlük: Göz kapağı sonrasında körlük, son derece az bir ihtimaldir. Ancak cerrahi sırasında veya cerrahi sonrasında göz içine kanama buna neden olabilir. Bunun olup olmayacağı önceden kestirilemez.

Kötü iz (skar) kalması: Her ne kadar cerrahi müdahale sonrasında iyi bir yara iyileşmesi beklenirse de, göz kapakları ve daha derin dokularda anormal skar oluşabilir. Bu skarlar, çevre deriden farklı renkte olup, hoş görünmeyebilirler. Göz kapağında görülebilir izlerin veya dikişten dolayı ufak cilt kistleri oluşumu mümkündür. Ek tedavi gerekebilir.

Daha derin yapılarda hasar: Ameliyat sonrasında damarlar, göz kasları ve sinirler gibi daha derin dokular da hasar görebilir. Bunun görülme potansiyeli göz kapağı ameliyatının tipine göre değişebilir. Bu hasarlar geçici ya da kalıcı olabilir.

Kuru göz problemi: Gözyaşı üretiminin azalmasına neden olan kalıcı bozukluk, göz kapağı cerrahisi sonrasında görülebilir. Bunun görülmesi nadirdir ve önceden kestirilemez. Normalde kuru göz problemi olan hastalar göz kapağı cerrahisi düşündüklerinde özellikle uyarılmalıdırlar.

Ektropion (alt göz kapağının dışa dönmesi): Alt göz kapağının, alt göz küresinden uzak yerleşimi nadir bir komplikasyondur. Bu durumu düzeltmek için ayrı bir ameliyat gerekebilir.

Korneanın açıkta kalma problemi: Bazı hastalarda ameliyat sonrasında göz kapağının kapanmasında zorluk olabilir ve bu kuruluğa bağlı olarak kornea problemlerine neden olabilir.      

Asimetri: Normal insan yüzü asimetriktir. Göz kapağı ameliyatının sonucunda, iki taraf arasında varyasyon olabilir.

Cerrahi anestezi: Hem lokal (bölgesel) hem de genel anestezi risk taşır. Her tip cerrahi anestezi veya sedasyonun (sakinleştirme) komplikasyon, hasar ve hatta ölüm riski vardır.

Kronik ağrı: Göz kapağı ameliyatı sonrasında kronik ağrı çok nadir bir komplikasyondur.

Deri düzensizlikleri / Deri kanseri: Göz kapağı ameliyatı gevşek cildi ve göz kapağının derin yapılarını gerginleştirmek için yapılan cerrahi bir işlemdir. Deride düzensizlikler ve deri kanseri göz kapağı ameliyatından bağımsız olarak gelişebilir.

Tatmin etmeyen sonuçlar: Göz kapağı ameliyatının iyi sonuç vermeme ihtimali vardır. Bu, kabul edilemeyecek görünür şekil bozukluğu, fonksiyon (işlev) kaybı, yara bozulması (çatlama, yarılma) ve duyu kaybı gibi riskleri taşır. Ameliyatın sonucu sizi hayal kırıklığına uğratabilir. Nadiren sonuçların daha iyi olması için ek ameliyat gerekebilir. Üst göz kapağı problemlerine neden olabilecek kaş sarkıklığı, kaş kaldırma ameliyatı gibi ek bir operasyonla giderilebilir.

Pitozis ameliyatınız öncesinde riskler hakkında mutlaka bilgi edinmenizi öneririz. Ve ameliyat sornasındaki dönemde mutlaka  önerilere uyulması gerekir.

Göz kapağı düşüklüğü ameliyatı OKULOPLASTİK CERRAHİ UZMANLARI tarafından yapılmaktadır. Ameliyat öncesinde ve sonrasında önlemlerin alınması ile daha az sorun ile karşılaşmak mümkün hale gelmektedir.

 

Şu kategoriye gönderildi: Blog

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir