Göz Kapağı Düşmesi Egzersizleri

Göz kapağı düşüklüğüne Pitozis adı verilir. Göz kapağı düşüklüğü birçok nedenle ortaya çıkabiliyor. Göz kapağı düşmesi egzersizleri önerilese de, göz kapağı düşüklüğünün tedavisinin esasını cerrahi oluşturmaktadır. Göz kapağı düşmesi egzersizleri ile göz kapağını kaldıran kası güçlendirmek mümkün değildir.

Göz Kapağı Düşüklüğü Neden Önemli

Göz kapağı düşüklüğü sonradan olan yetişkin hastalarda tedavi öncesi mutlaka detaylı inceleme yapılmalıdır. Çünkü göz kapağı düşüklüğü başka hastalıklarla birlikte de görülebilmektedir. Örneğin Myastenia Gravis. Göz kapağı düşüklüğü Pitozis olarak adlandırılır. Peki pitozis nedir ve pitozis ameliyatı nasıl yapılır?

Göz kapağı düşmesi için en gerçekçi çözüm göz kapağı ameliyatıdır. Ancak öncelikle göz kapağı düşüklüğünün sebebi bulunmalıdır. Özellikle doğumsal olmayan yabi sonradan ortaya çıkan göz kapağı düşüklüğü durumları mutlaka dikkatli bir göz kapağı muayenesinden geçirilmelidir. Göz kapağı düşüklüğü sonradan ortaya çıktığında bazı nörolojik hastalıklar da eşlik edebilmektedir. Bu nedenle nörolojik göz hastalıkları açısından muayene yapılmalıdır. Buz testi, yukarı bakış testi veya şaşılık muayenesi gibi yöntemler ile nöroljik bir hastalık varsa bunun ortaya çıkartılması önemlidir.

Göz Kapağı Düşmesi Egzersizleri

Göz kapağı düşmesi egzersizleri

Göz kapağı düşüklüğü veya sarkması için bir çok egzersiz veya bitkisel tedavi önerilmektedir. İnternetteki bu bilgilerin birçoğunun bilimsel dayanağı yoktur.

Göz kapağı düşüklüğü için tedavi olmak veya ameliyat olmak istemeyebilirsiniz. Size tavsiyem bu egzersiz ve bitkisel çözüm gibi gerçek dışı bilgilerin umut bağlanmamasıdır.

Göz kapağı düşmesi gerçek tedavisi

Pitozis tedavisinde en sık olarak; cerrahi olarak göz kapağını kaldıran kas olan ‘’levator palpebra superior’’ isimli kas bulunur ve göz kapağının kaldırılması sağlanır.

Göz kapağı düşüklüğü bir çok kişi için kaçınılmazdır ancak bazı davranışlar göz kapağı düşüklüğünü arttırabilir. Bunlardan birisi de göz kapağının aşırı miktarda çekiştirilmesi veya gözün ovalanmasıdır . Göz kapaklarının tekrarlayan şekillerde çekiştirilmesi ve kaçınması, hem alt hem de üst göz kapağında düşme veya sarkmalara neden olur.

SONUÇ: Göz kapağının düşmesine neden olan cilt fazlalıklarının alınması ve göz kapağı kaslarının güçlendirilmesi ile göz kapağı düşüklüğü giderilir. Ayrıca göz kapağı etrafındaki kırışıklıklar için BOTOX uygulması yapılabilir. Göz kapağı anatomisi vücudun diğer bölgelerinden oldukça farklıdır. Cerrahisi de farklılık gösteriri.

Göz kapağı düşüklüğü için, daha bilimsel ve gerçekçi çözüm önerileri için bu konuda çalışma yapan uzman bir hekime başvurmanızda fayda var. 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER MAKALELER

Gözaltı torbası ameliyatı

Göz kapağı düşüklüğü 

Göz kapağı düşüklüğü ameliyatı

Üst göz kapağı ameliyatı yaptıranlar

Göz kapağından kitle alınması

Göz estetiği

Göz kapağı düşmesi için egzersizler var mı? 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir