Göz kapağı düşmesi botoks nedeniyle olabilir mi?

Göz kapağı düşmesi botoks nedeniyle olabilir mi? Göz kapağı düşmesi PİTOZİS olarak adlandırılır. Pitozis özellikle sonradan olduğundan araştırılması gereken bir durumdur. Mutlaka bir detaylı göz muayenesi yapılmalıdır. Pitozisin doğumsal ve sonradan oluşmasına neden olan bir çok nedeni olabilir. Göz kapağı düşmesi alın ve göz çevresine botoks uygulaması sonrasında meydana gelebiliyor. Botoks her ne kadar günümüzde oldukça sık uygulanmaktadır ve insanlar hatta tıp dışındaki kurumlarda yaptırmaya cesaret etselerde botoksun bir çok potansiyel yan etkisi de bulunur. Bu yan etkilerden bir tanesi de botoksun göz kapağını etkileyerek göz kapağı düşüklüğü yapmasıdır.

Göz kapağı düşmesi botoks nedeniyle olabilir mi


Göz kapağı düşmesi botoks nedeniyle olabilir mi?

Botulinum toksini vücutta çizgili kas adı verilen istemli çalışan kasların geçici olarak felç edilmesini sağlar. Bu süre her kişide değişmektir. En kısa etki süresi 2 ay civarında, en uzun 6 ay etkinliği bulunur.

Şaşılık, göz estetiği ve blefarospazm gibi nedenlerle göz çevresine botoks uygulaması yapılmaktadır. Göz kayması özellikle geçici bir sinir felci nedeniyle oluştuğunda, bu kasın karşısında görev yapan kasın botulinum ile felç edilmesi ile gözde kayaayı ve çift görmeyi engelleyebilir.  Bu uygulama sırasında en sık karşılaşılan problemlerden birisi, botoksun göz kapağını kaldıran kas olan Levator kasına etki etmesi ile göz kapağı düşüklüğü ortaya çıkmasıdır.

Diğer bir neden de kaş üstü veya kaş arasındaki bölgeye uygulanan botoksun aşağı doğru yayılarak göz kapağı düşüklüğü meydana gelebilir.

Enjeksiyon Sonrası Önlemler

Göz kapağı düşmesi riskini azaltmak için, enjeksiyon yapılan yere masaj yapılmamasını öneriyoruz. Ayrıca göz çevresinde uygulanacak alanların ve güvenli bölgelerin seçilmesini dikkatli bir şekilde gerçekleştiriyoruz. Diğer bir önlem de BOTOX hazırlık aşamasında az miktarda su ile kullanılması ile bu riski aza indirmeye çalışıyoruz.

Göz kapağı düşmesi için damla tedavisi

Geçici olan bu göz kapağı düşüklüğü yaklaşık 6 ay içinde kendiliğinden geçer. Bu süre içinde ”apraklonidin hidroklorür” içeren göz damlasını bazı astalarda gün içindeki göz kapağı düşüklüğünü gidermek için kullanmaktayız. Bu damla mutlaka bir hekim kontrolü ile kullanılmalıdır.

Göz kapağı düşmesi botoks nedeniyle olabilir mi
Botoks uygulaması sornası hafif göz kapağı düşüklüğü gelişen hastanın 6 ay sonra kendiliğinden düzelmesi

Şaşılık düzeltimi için kullanılan botoksun göz kapağına yer değiştirmemesi için, enjeksiyon sonrasında oturur pozisyonda istirahat edilmesi önerilir. Botoksun bu pozisyonda yukarı ve göz kapağına ulaşmasının engellenmesi hedeflenir.

BENZER MAKALELER

Yaşa bağlı göz kapağı düşüklüğü

Doğumsal pitozis

Göz kapağı düşüklüğü ameliyatı

Göz kapağı düşüklüğü ameliyatı çeşitleri

Göz kapağı düşüklüğü ameliyatı sonrası

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir