Göz Kapağı Anatomisi

Göz kapağı göz kürelerinin sağlıklı bir şekilde görmesi için oldukça önemlidir. Göz kapakları bir dakika içinde 15-20 kez kapanırlar. Bu işlev görme fonksiyonu, gözün nemlendirilmesi, mikropların engellenmesi ve yabancı cisimlerden korunması için çok önemlidir.

Göz kapağı anatomik olarak; cilt, kirpikler, kıkırdak ve göz kapağı kaslarından oluşur. Göz kapaklarının hemen altında destekleyici olarak bağ dokusu ve yağ dokusu bulunur. Göz kapaklarının altındaki bu yağ dokuları paketler içinde bulunur ve bazı insanlarda göz altı torbaları veya göz üstünde torbalanmaya neden olacak şekilde belirgindir.

Göz Kapağı Ameliyatı ve Göz Kapağı Anatomisi

Göz kapağı ameliyatında, göz kapağı anatomisinin korunması, bozulmuşsa aslına uygun bir şekilde düzeltilmesi önem taşır.

Normal şartlarda genç erişkin insanlarda dikey göz kapak aralığı düz bakış pozisyonunda 10-11 mm’dir. Yaş ile beraber bu aralık giderek azalır ve 8-10 mm olur. Alt ve üst göz kapakları birleşim yerlerinde aralarındaki açı yaklaşık olarak 60 derecedir.

Göz kapaklarında anatomik olarak cilt altında yağ yoktur. Cilt atında göz kapaklarını kapatmayı sağlayan kas olan, orbiküler kas bulunur. Cilt altı dokusu olarak kırmızı renkli kas nedeniyle göz kapakları yüzün diğer bölgelerine göre daha koyu renklidir. Bazı insanlarda bu daha belirgindir ve göz altı morlukları şeklinde görülür.

Göz kapaklarının göz küresi ile temas eden yüzeyleri konjonktiva adı verilen bir zar ile kaplıdır. Konjonktiva en içte bulunur ve gözün ıslaklığının devam için oldukça önemlidir.

SONUÇ: Göz kapaklarının anatomisi diğer vücut bölümlerinden farklıdır. Göz kapaklarında cilt altında yağ dokusu yoktur. Yağ dokusu yaş ile beraber göz küresinin etrafından fıtıklaşabilir, bu anatomik değişiklikler göz çevresinde yaşalanma olarak bilinir. Göz kapağı anatomisi ve bütünlüğünün aslına uygun onarılması ve korunması çok önemlidir. 

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER MAKALELER

Gözaltı torbası ameliyatı

Göz kapağı düşüklüğü 

Göz kapağı düşüklüğü ameliyatı

Üst göz kapağı ameliyatı yaptıranlar

Göz kapağından kitle alınması

Göz estetiği

Göz kapağı düşmesi için egzersizler var mı? 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir