Göz Kapağı Ameliyatı

Göz kapağı ameliyatı yetişkinlerde genellikle lokal anestezi altında gerçekleştirilebilir. Göz kapağı hastalıkları tedavisinde sıklıkla başvurduğumuz yöntem cerrahidir.

Göz Kapağı Ameliyatı

Göz Kapağı Ameliyatı

Göz kapağı kaldırma

Göz kapağından kitle alınması

Göz kapağı torbalanma ameliyatı

Göz kapağı estetiği – Blefaroplasti

Göz kapağı düşüklüğü ameliyatı

Gözün açık kalmasının düzeltilmesi

Göz kapağı çekintisi düzeltilmesi

Göz kapağında içe dönme (entropion) düzeltimi

Göz kapağı dışa dönme (ektropion) düzeltimi

 

Ameliyat sonrasında hastanede kalmak gerekmez. Göz kapağı ameliyatı sonrasına ilk 24 saat buz uygulama ve reçete edilen ilaçların  önerilen süre boyunca düzenli kullanılması önemlidir.

Göz Kapağı Düşüklüğü  – Pitozis

Üst göz kapağının normalde bulunduğu seviyeden daha aşağıda bulunmasıdır. Bir veya her iki üst kapağını tutabilir. Doğumsal veya sonradan meydana gelebilir. Doğumsal pitozis genellikle üst göz kapağını kaldıran kas olan Levator Palpebra Superior’un gelişmemesi nedeniyle oluşur. Sonradan gelişen üst göz kapağı düşüklüğü ise, nörolojik, travma sonrası yaşa bağlı veya üst göz kapağında bir kitle bulunması gibi bir nedenle de oluşabilmektedir. Düşük göz kapağı tedavisi ile ilgili daha detaylı bilgiye BURADAN ulaşabilirsiniz.

Göz kapağında içe dönme – Entropion

Üst veya alt göz kapağında oluşabilmektedir. Kirpiklerin göze sürtmesine ve ciddi bir şekilde ağrı, batma gibi şikayetlere neden olur. Göz kapağında içe dönme bir yaralanma sonrasında oluşabiliyor ayrıca yaşa bağlı olarak da gelişebilmektedir. Entropion ve tedavisi ile ilgili daha detaylı bilgiye BURADAN ulaşabilirsiniz.

Gözün tam kapanmaması – Lagoftalmus

En sık olarak yüz felci sonrasında gördüğümüz durum olan gözlerin tam kapanmaması veya gözün açık kalması, göz kuruluğuna neden olur. Gözler açık kaldığı sürece göz yaşı buharlaşacak ve gözde kuruma noktaları ortaya çıkar. Lagoftalmus tedavisinde nedene yönelik tedavi yapılır. Örneğin gözün kapanmamasına neden olan cilt çekintisi varsa bu ortadan kaldırılır. Veya gözün kapanmamasına neden olan kas güçsüzlüğü varsa, gözü açık tutan kas dengeli bir şekilde zayıflatılabilir.

Göz kapağında kitle

Göz kapağında en sık görülen kitleler; arpacık (şalazyon), yağ plakları (ksantelezma) papillomlar, damar yumakları (hemanjiom) iyi huylu kistler ve bazal hücreli karsinom, dermoid kist, göz kapağında yağ bezeleri gibi tümörlerdir. Göz kapağında bulunan bu kitlelerin alınması sırasında anatomiyi koruyacak şekilde yapılmalıdır. Ancak bu şekilde en az miktarda iz kalması sağlanır.

Göz kapağında cilt fazlalıkları – Dermatoşalazis

Genellikle üst göz kapağında yaş ile birlikte oluşan bu cilt fazlalıkları, zaman içinde göz kapağında düşüklüğe ve görmeyi zorlaştırabilmektedir. Dermatolşalazis tedavisinde BLEFAROPLASTİ adını verdiğimiz ameliyatı uygulamaktayız. Bu ameliyat ile göz kapaklarında oluşan ciltler iz kalmadan alınır.

Göz altında torbalanma

Göz latında daha sık gördüğümüz bu durum, aslında baz hastalarımızda üst göz kapaklarındada meydana gelebiliyor. Göz kapaklarında bulununa yağ yastıklarının belirginleşmesi olan bu durumda, göz kapaklarındaki belirgin yağ paketleri oldukça rahatsız edici bir görünüme neden olur. Blefaroplasti adını verdiğimiz bu ameliyat ile göz kapaklarının daha doğal bir görünüme kavuşması sağlanır.

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER MAKALELER

Gözaltı torbası ameliyatı

Göz kapağı düşüklüğü 

Göz kapağı düşüklüğü ameliyatı

Üst göz kapağı ameliyatı yaptıranlar

Göz kapağından kitle alınması

Göz estetiği

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir