Göz Estetiği

Göz estetiği veya göz çevresi estetiği olarak adlandırılan ameliyatlar göz kapaklarında oluşan deformiteleri gidermek amacıyla gerçekleştirilir. Göz kapaklarında cilt fazlalıkları, sarkmalar veya göz altı torbaları en sık görüdüğümüz göz çevresi esetik sorunlardır. Kişilerin sosyal yaşamını olumsuz etkileyen bu sorunlar göz estetiği ameliyatları ile giderilir. 

Göz Estetiği

Göz kapaklarında aşırı torbalanmaya ve sarkmaya genelde yaş ilerledikçe karşılaşırız. Göz kapaklarındaki aşırı kırışıklıklara ve cilt katlantılarına ‘’dermatoşalazis’’ adı verilmektedir. Görünüşün dışında gözlerde dolgunluk hissi, sürekli yaşarmaya neden olabilir. İleri derecede üst göz kapağında meydana gelen sarkmalar görmeye engel olur.

Hastalar tipik olarak kaşlarını yukarı kaldırarak görmeye çalışırlar. Kaşların bu şekilde kaldırılması artık neredeyse kalıcı bir yüz ifadesi haline gelir.

Kişinin sosyal çevresi tarafından sürekli yorgun, hasta veya akşamdan kalma gibi algılanmasına neden olmaktadır. Özellikle göz kapaklarında torbalanma bazı kişilerde genç yaşta ortaya çıkabiliyor.

Göz altı torbaları olan bazı hastalarda cilt kırışıklığı yoktur. Böyle hastalarda sadece yağların alınması yeterli olacaktır. Ancak hastaların çoğunda göz altı torbalanması göz kapağı cildinde gevşemeye neden olur ve cildinde sıkılaştırılması gerekir.

Göz estetiği diğer adıyla blefaroplasti ameliyatları ile hem daha doğal bir görünüme kavuşmak mümkündür. Göz estetiği ameliyatı ile göz kapaklarındaki fazlalık olan yağ, cilt tabakaları alınır. Hastalar göz kapaklarını kaşları ile yukarı kaldırmaktan kurtulurlar.

Göz estetiği ameliyatı bölgesel olarak yapılan anestezi ile gerçekleştirilir. Ameliyat süresi yaklaşık 20 dakika ile 40 dakika arasında değişir. İyileşme yaklaşık 2 hafta sürer ve bu süre sonrasında göz kapakları normal haline geri döner.

Göz kapağının daha fazla düşmemesi için ne yapılabilir?

Göz Estetiği

Göz kapakları çekiştirilmemeli ve ovalanmamalıdır. Göz kapakları bu şekilde travmatize olabilmektedir. Hem alt göz kapağında hem de üst göz kapağında bu şekilde sürekli olarak çekiştirmelere maruz bırakılırsa düşme veya sarkma meydana gelebilmektedir.

Göz allerjileri ve göz hastalıkları düzenli bir şekilde tedavi edilmelidir. Göz çevresine gereksiz masaj veya bitkisel tedavilerden uzak durulmalıdır.

Güneşe maruziyet göz çevresindeki cilt dokusundan kanser gelişimi riskini arttırdığı bilinmektedir. Güneşe maruziyet önlenmelidir.

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER MAKALELER

Gözaltı torbası ameliyatı

Göz kapağı düşüklüğü 

Göz kapağı düşüklüğü ameliyatı

Üst göz kapağı ameliyatı yaptıranlar

Göz kapağından kitle alınması

Göz estetiği

 

Kaynak; http://www.mayoclinic.org

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir