Göz Altı Torbası Ameliyatı

Göz altı torbası ameliyatı ile göz altı ve üst göz kapağında oluşan yağ paketlerinin alınmasıdır. En sık yapılan göz estetiği ameliyatlarından olan göz altı torbası ameliyatı bu konuda tecrubeli cerrahlar tarafından yapılması oldukça iyi sonuçlar verilmektedir. Alt ve üst göz kapaklarında torbalanma yaş ile ortaya çıkabilmektedir. Bazı kişilerde torbalanma yapısal olarak erken yaşlarda ve belirgin bir şekilde ortaya çıkabilmektedir.

Bu yağ paketleri normalde göz etrafında bulunur ve gözün darbelerden korunması için çok önemlidir. Zaman içinde bazı insanlarda göz etrafındaki yağ paketleri belirgin hale geçer. Göz etrafında dolgunluk veya gözlerde şişlik şeklinde ortaya çıkan bu durum kişinin görünümde yorgun, uykusuz, akşamdan kalma bir görünüm oluşturur.

Göz Altı Torbası Ameliyatı

Göz altı torbası ameliyatı ile göz çevresinde fıtıklaşma yapan ve gözlerde şişkinliğe neden olan bu torbalar alınır. Bu ameliyatın temel olarak iki tekniği mevcuttur. Birinci teknik sadece torbalanma olan ancak göz kapaklarında cilt fazlalığı olmayan hastalardır. Bu hastalarda cilt alınmayacağı için ameliyat içerden yapılabilir.

İkinci ameliyat tekniği ise, ciltlerin alındığı dışardan yapılan tekniktir. Bu teknikte en dikkat edilmesi gereken husus aşırı cilt alınıp çekintiye neden olunmamasıdır. Alt göz kapağından alınacak cildin belirlenmesi çok önemlidir. Ve doğal bir görünüm sağlanması gerekir.

Göz altı torbası ameliyatı lokal anestezi ile gerçekleştirilir. Bu ameliyat sonrasında bir kaç hafta şişlik ve morluk olması normaldir.

Göz altı torbası ameliyatı sonrasında, buz uygulanması ve istirahat edilmesi gerekir. Başın 45 derece yüksek olacak şekilde uyunması yerinde olacaktır. Göz pomadları ve damlalrının düzenli kullanılması da çok önemlidir. Ameliyat sonrası bir kaç gün banyo yapılmaması ve 1 hafta boyunca yara yerlerine su temas etmemesi gerekir.

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER MAKALELER

Göz kapağı düşüklüğü 

Göz kapağı düşüklüğü ameliyatı

Üst göz kapağı ameliyatı yaptıranlar

Göz kapağından kitle alınması

Göz estetiği

 

Kaynak: http://www.mayoclinic.org

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir