Doğuştan Göz Kapağı Düşüklüğü

Doğuştan göz kapağı düşüklüğü bulunan kişiler erken tedavi yöntemine başvurmalıdırlar.Göz kapağı düşüklüğü, üst göz kapağının aşağıya doğru sarkması durumdur. Bu nedenle, göz kapağının ucu normalden daha düşüktür ve bir kısmı veya tüm gözü kapatmaktadır.

Göz Kapağı Düşüklüğü Sebepleri Nelerdir?

Doğuştan göz kapağı düşüklüğü çocuklar da dahil olmak üzere birçok bireyde görülmektedir. Temel olarak göz kapağını kaldıran kasın eksik olması ve gelişmemesinden kaynaklanmaktadır. Bu durumda, kas ne kasılır ne de normal olarak
gevşeyebilir. Çocuklarda göz kapağı düşmesinin daha az yaygın nedenleri nörolojik hastalıklar, sistemik miyopatiler veya travmadır. Göz kapağı düşüklüğü bir hastalık değil, tedavi edilecek başka bir hastalığın belirtisi olabilmektedir. Doğuştan göz kapağı düşüklüğü doğumda veya sonrasında yaşanan bir travma sonucu gerçekleşebilir.

Göz Kapağı Düşüklüğü Kimlerde Görülür?

Bebek ve çocuklarda görülebildiği gibi yetişkinlerde de karşılaştığımız bir durumdur. İleri yaşlara sahip olan kişilerde zamanla, göz kapağı içerisindeki boşluğun yapısı bozularak pozisyonundan ayrılır ve üst göz kapağının düşmesine neden olabilir.

Nörolojik hastalık sahibi hastalarda kapak düşmesinin sebebi kas kemiğini kontrol eden sinir fonksiyon bozukluğu olabilir.
Yine kas hastalığına sahip kişilerde içsel kas hastalıkları, kas kaldırma gücünü, gözü ve yüzü hareket ettiren kasları etkileyerek göz kapağı düşüklüğüne sebep olabilmektedir.

Belirtileri ve Tedavisi

Göz kapağı hastalığı görme alanını engelleyen semptomlara neden olmaktadır. Belirtileri, hastanın gözlerinin çok açık kalması ve yorulduğunda kötü bir hal alabilmesidir. Hastalar kaşlarını kaldırarak göz kapağını kaldırmak için telafi edici bir çaba sarf eder ve bu durum başlı başına kaşların veya başın üzerinde yoğun bir ağrıya neden olabilmektedir.

Tedavi göz kapağının düşme nedenine bağlı olarak değişmektedir. Eğer diyabet bulunmaktaysa öncelikle hastalarımıza nasıl bir yol izleyeceklerini belirtiyoruz fakat başka bir hastalık var ise öncelikle bu hastalığın semptomlarını iyileştirecek ilaçlar yazıyoruz.

Konjenital vakalar da ameliyat gerekebilmektedir. Ameliyattan hemen sonra gözlerinizi açma ve kapama problemleriniz olabilir ancak bu kısa sürede iyileşecektir.

Hastalığı olan çocuklarda ambliyopi gelişme riski daha yüksektir. Ambliyopinin tedavisi gözün kapatılmasını içerir,
bu nedenle de diğer göz daha iyi çalışmaya başlamaktadır. Ameliyatın hemen yapılmadığı durumlarda, göz kapağı ve göz kapağı bulanıklığı riskini önlemek için hastalarımıza gözlük kullanımını öneriyoruz.

Şu kategoriye gönderildi: Blog

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir