Doğumsal Göz Kapağı Düşüklüğü – Doğumsal Pitozis

Pitozis; üst göz kapağının, olması gereken seviyeden aşağıda yer almasıdır. Doğumsal göz kapağı düşüklüğü veya doğumsal pitozis göz bebeğini (pupilla) kapatıyorsa göz tembelliğine neden olarak görme azlığına neden olabilir.

Doğumsal Göz Kapağı Düşüklüğü

Üst göz kapağı düşüklüğü veya pitozis bir veya her iki gözü birden etkileyebilir. Doğumsal göz kapağı düşüklüğü tıp dilinde Konjenital Pitozis olarak adlandırılır.

Doğumsal Göz Kapağı Düşüklüğü Nedenleri – Doğumsal Pitozis Nedenleri

Olguların bir çoğunda bir neden bulunmaz. İdiyopatik (nedeni bilinmeyen) sebepli olarak adlandırılır.

Yapılan bilimsel çalışmalarda doğumsal pitozis ahstalarında göz kapağını yukarı kaldıran kas olan Levator kası oluşumu sorunludur. Bir çok hastada bu kas içerisinde yağ dokusu karışmıştır. Bazı hastalarda kas dokusu tespit edilmesi hayli güçtür.

 

Doğumsal Göz Kapağı Düşüklüğü
Sağ gözde doğumsal göz kapağı düşüklüğü

Doğumsal pitozis genetik nedenlerle de ortaya çıkabilir.

Diğer doğumsal göz kapağı düşüklüğü nedenleri;

  1. Blefarofimozis sendromu: Göz kapakları dardır, burun ile göz birleşim yerlerinde katlantı mevcuttur. Gözler arasındaki mesafe normalden fazladır.
  2. 3. sinir felci: Göz harektlerinde ve üst göz kapağı kaldırılmasında önemli rol oynar 3. sinir. Bu sinirin doğumsal olarak felçli olması durumunda pitozis görülebiir.
  3. Horner sendormu: Göz bebeğinin küçük olması, pitozis ve pitozis olan yüz yarısında terleme azlığı görülür.
  4. Marcus Gunn – Jaw Winking Sendormu: Bu pitozis hastalarında, çiğneme veya çene hareketi sırasında göz kapağında hareketlenme oluşur.
  5. Doğumsal travma
  6. Duane sendormu: Özel bir şaşılık türü olan Duane sendormunun bazı tiplerinde göz kapağı düşüklüğü eşlik edebilmektedir.
  7. Orbita çevresi tümörler: Nadiren ilk 1 yaşında bazı tümörler göz kapağında düşüklüğe neden olabilir.
  8. Kearns- Sayre sendromu: Oldukça nadir görülen bu sendromda ilerleyici olarak göz çevresi kaslarında tutulum görülür. Daha çok 10-20 yaşlarında ortaya çıkar.
  9. Çift elevator felci: Hem gözü yukarı baktıran hemde göz kapağını kaldıran kasın felci söz konusudur.

Doğumsal Göz Kapağı Düşüklüğü Tedavisi- Doğumsal Pitozis Tedavisi

Doğumsal pitozis ve tüm diğer göz kapğı düşüklükleri detaylı bir muayene ve değerlendirme gerektirir. Bu muayene; görme, göz kapakları, göz hareketleri, şaşılık, göz yaşı fonksiyonu, göz beebği büyüklüğü, göz kapama fonksiyonu ve göz çevresinin elle muayenesi gibi değerlendirmeleri içerir.

Göz bebeğini kapatan ve göz tembeliği tehditi olabilcek göz kapağı düşüklükleri erken cerrahi olarak düzeltmeyi hedefliyoruz. Doğumsal göz kapağı düşüklükleri genellikle Levator kasının gelişim defekti ile oluşur.

Çeneyi kaldırarak bakan veya göz kapaklarının düşükllüğü belirgin olan kişilerin tedavisini öncelikli olarak gerçekleştiriyoruz.

Göz kapağı düşüklüğü; psikolojik olarak kişileri etkileyebilir bu nedenle cerrahi düzeltilmesini gerçekleştiriyoruz. Cerrahi ile amacımız simetrik olarak göz kapaklarının yükseltilmesidir.

BENZER MAKALELER

Göz kapağı düşüklüğü ameliyatı

Marcuss Gunn Pitozis Sendromu

Göz kapağı düşüklüğü ameliyatı çeşitleri

Göz kapağı düşüklüğü ameliyatı sonrası

Yaşa bağlı göz kapağı düşüklüğü

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir