Botoks Göz Kapağı Düşüklüğü Yapar Mı?

Günümüzde pek çok kişi botoks yöntemi ile yüzlerindeki sarkma, kırışıklık ve deformasyonları yok etme girişiminde bulunmaktadır. Botoksun sarkma ve kırışıklıklara son verdiği test edilip onaylanmıştır Fakat yine de bu uygulamayı yaptırırken dikkatli olmanız gerekir. Botoks müdahalesi mutlaka uzman doktorlar tarafından yapılmalıdır. Aksi takdirde geri dönüşü olmayan sonuçlara da sebep olunabilir. Bu yazıda botoksun göz kapağı düşüklüğü yapıp yapmadığını inceleyeceğiz.

Botoks Göz Kapağı Düşüklüğü Yapar Mı

Botoks Nedir?

Botoks estetik amaçlı kullanılmadan önce şaşılık tedavisinde kullanılan ve tesadüfen kırışıklıklara iyi geldiği keşfedilen bir çeşit medikal ilaçtır. Estetik dünyasındaki amacı ise problemli bölgedeki kasları durdurarak çalışmalarına engel olmaktır. Böylece kırışık ya da sarkmış bölge iyileştirilmiş olur.

Göz Kapağı Düşüklüğü Nedir?

Göz kapağı düşüklüğü doğuştan olabildiği gibi bazı müdahaleler sonucu sonradan da meydana gelen bir olaydır. Bazı kimselerde tek taraflı göz kapağı düşüklüğü vakaları görülürken, bazılarında ise iki göz kapağının birden düşmesi durumu meydana gelmiş olabilir. Her yaştan bireyde görülme ihtimali olan bu durum estetik kaygılardan ziyade görme yetisinin kısmen kaybına da neden olmaktadır. Fakat göz kapağı düşmesi genellikle orta yaş ve yaşlılık seviyesinde sıkça görülür. Sebepleri doğuştan olabildiği gibi, bir takım kazalar, kas zedelenmeleri, kas gevşemeleri de olabilmektedir.

Botoks Göz Kapağı Düşüklüğü Yapar Mı?

Şayet alın ve göz çevrenize botoks işlemi uygulandıysa bu durum göz kapağı düşmesine sebebiyet verme riski vardır. Botoksun yan etkilerinden biri olan bu durum göz kapağını olumsuz etkileyerek düşmesine sebebiyet vermektedir. Botoks işlemi uygulandığında bazı kasları felç ettiğinden ihtiyaç duyulan kasın işlevsiz hale gelmesi üzerine göz kapağı düşmesi yaşanır. Bunu engellemek için enjeksiyon sonrasında yüz üstü yatmamak, enjeksiyon yerlerine masaj yapmamak, ilk 3 gün baş seviyesi yukarıda uyumak gibi önlemler öneriyouruz.

Düşmüş Göz Kapağı Tedavisi Nasıl Yapılmalıdır?

Botoksun etkisi ile düşmüş göz kapağı tedavisi damla gibi yöntemler kullanılarak yapılabilir. Geçici olan bu durum yaklaşık 1-2 ay gibi bir sürede tamamen iyileşme göstermektedir. Bu durumda mutlaka botoks işlemini uygulamış olan hekiminize başvurmanız gerekir. Hekiminizin tedavi yöntemi ise muhtemelen kaslarınızı yeniden harekete geçiren bir göz damlası kullanmanız şeklinde olacaktır.

Göz damlası ile göz kapağının gün içinde yukarı kalkmasını sağlamaktayız. Botox enjeksiyonu ile ilgili daha detaylı bilgi ve randevu almak için bize ulaşabilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir