Bebeklerde Gözyaşı Kanalı Tıkanıklığı Sondalama

Doğumsal olarak bebeklerde ilk bir aylık dönemde gözlerde sulanma ve çapaklanma şeklinde belirtilerek vererek ortaya çıkan Bebeklerde gözyaşı kanalı tıkanıklığı sondalama ile tedavi edilmektedir. Gözyaşı ve çapaklanmanın süreklilik taşıması durumunda bebekler mutlaka ihmal edilmeden bir göz hekimine götürülmelidir. Gözyaşı kanal tıkanıklığı ilerleyen yaşlarda da enfeksiyon belirtileri ile gelişebilmektedir. Göz yüzeyi üretilen gözyaşları ile ıslaklığını ve nemliliğini sürekli olarak korur. Gözyaşının sürekli üretilmesi ile burun kanalına doğru farkında olmamıza rağmen akış gerçekleşir. Bu durum sürekli olarak bir denge halinde devam eder. Gözyaşı üretiminin çok artması ile buruna akışı gerçekleşmez ve gözlerden yanaklarımıza doğru akar yani ağlama gerçekleşir.

Bebeklerde gözyaşı kanalı tıkanıklığı sondalama

Bebeklerde Gözyaşı Kanalı Tıkanıklığı Sondalama

Gözyaşı kanalı tıkanıklığı; doğumsal olarak ortaya çıkmasının yanı sıra göz yaşı kanalcıklarının da doğuştan gelişmemesi halinde görülür.  Ayrıca burun çeperlerinde eğriliklerin olması, burun enfeksiyonlarının gerçekleşmesi ve bazı alerjik hastalıklar nedeni ile de görülebilmektedir. Genelde yeni doğmuş bebeklerin gözyaşı kanalları tıkanık olur ancak zamanla kendiliğinden iyileşme gösterir. Burun kemiği gelişmediği için bu durum söz konusudur. Ancak yüksek süreli olarak devam eden belirtilerin olması halinde tedavi gerektiren bir durum var demektir. Gözyaşı kanalı tıkanık olması halinde çapaklanma, göz kapağının cildinde pullanma, göz küresinin bembeyaz olması ve gözyaşı kesesine bastırıldığında iltihap olması bu durumun ciddiyetini ortaya koyar. Gözyaşı kanalı tıkanıklığı bebeklerde tedavi edilirken öncelikle göz damlası kullanılarak çözüm üretilir. Ayrıca gözyaşı kesesine masaj yapılarak iyileştirme sağlanmaya çalışılır ancak durum düzelmediği takdirde probing yani sondalama ile tedavi sağlanır. Probing yani sondalama yapılması için öncelikle bebeğin 6 aylık olması gereklidir. Aile ile birlikte iltihabın fazlalaşması ile erken tedavi sağlanmasına karar veriyoruz. Böylece gözyaşı kanalı tıkanıklığı sondalama gerçekleştiriyoruz. Probing yöntemine gözyaşı kanalına prob adlı bir mil ile giriş sağlanarak ya da buna benzer bir aletle zarın tıkanık olan kısımlarını açıyoruz. Hafif bir uyuşturulma ile 5 ila 10 dakikalık bir süreçte işlem sona erdiriliyor. Genelde bebeklerde damla ile uyuşturma yapmaktayız. Böylece her hangi bir sorun yanşaması önleniyor. Sondalama işlemi gerçekleştirildiği sırada ayrıca anestezi doktorumuz da bebeğin yaşamsal işlevini takip ederek ciddi bir takipte bulunmaktadır. Son olarak kanala su verilmek suretiyle geçiş kontrol edilmek suretiyle sondalama sona erdirilmektedir. Bebeklerde gözyaşı kanalı tıkanıklığı sondalama uygulaması sonrası bir – iki haftalık bir süreçte iyileşme gözlenmektedir. Genel olarak başarı oranı yüksek olan bir yöntemdir ve 1 yaşın altındaki bebeklerde tam net iyileşme gözlenir. 1 yaş üzerinde gecikme olması halinde başarı oranı azalması ihtimali nedeniyle nadir de olsa 2 kez probing uygulaması yapılır. O yüzden ihmal edilmeden mutlaka 1 yaş öncesi dönemde yapılması gereklidir.

Bebeklerde gözyaşı kanalı tıkanıklığı sondalama

Bebeklerde sondalama işlemini gerçekleştirecek göz doktorunun bu konuda bilgi sahibi olması ve iyi bir gözlem ile hastayı iyileştirmesi mümkündür. Risksiz ve görme konusunda etken olmayan bebeklerde gözyaşı kanalı sondalama için kliniğimizle iletişime geçerek ve göz hekimiyle görüşerek bilgi alabilirsiniz.

SONUÇ: Bebeklerde gözyaşı kanal tıkanıklığı için sondalama tedavisi 6 aylıktan itibaren uygulanabilir. Bir yaştan sonrasına kanal sondalama işlemi bırakılmamasını tercih ediyoruz. Bize WHATS APP veya telefon yoluyla ulaşabilirsiniz. 


İLETİŞİM

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir